V loňském roce vědci, biologové terénní i laboratorní, po celém světě pozorovali a objevovali nové zajímavosti z přírody. Protože ale zpravodajství dominovaly zprávy o pandemii, bylo snadné přehlédnout jejich dobré zprávy z přírody. O stovkách nových popsaných druhů, živočichů a rostlin. 

Jak vypadá ten pravděpodobně nejdelší živočich na světě? Od loňského roku platí, že rekordmanem je trubýš rodu Apolemia. Polypovec, žijící v australských podmořských kaňonech u Nindaloo, měří na délku 46 metrů. Spolu s ním obývá prostor až 4000 metrů pod hladinou dalších 30 donedávna nepopsaných druhů mořských bezobratlých.

Zdroj: Schmid Ocean

Pokud máte rádi velryby, jistě jste zaznamenali expedici mořských biologů k Mexiku přináležejícímu souostroví San Benito. Právě tady se totiž podařilo poprvé zaznamenat první živé exempláře Mesoplodon perrini. Podle jejich atypické „zubaté“ čelisti, akustických signálů by se skutečně mohlo jednat o samostatný druh, který zatím unikal pozornosti. Mexický záliv je na kytovce vydatný, v roce 2019 tu byl popsán i čtyřzubý druh Berardius minimus.

Foto: CONANP.

Badatelé bádali také ve Státech. Kalifornská akademie věd jen loni představila ve svých žurnálech 213 nových druhů: 101 nově popsaných druhů mravenců, 22 druhů cvrčků, 15 druhů ryb, 11 gekonů, 11 druhů mořských plžů, 8 brouků, 11 kvetoucích rostlin, 7 pavouků, 5 hadů, 2 druhy scinků, dva nové druhy mšic a dva druhy úhořů, mořského koníka a korál.

Víte, kolik je známých druhů lemurů? Až donedávna platilo, že jich je 108 druhů, ke kterým přináleží 25 druhů „myších“, malých lemurů. A právě mezi nimi se skrýval i šestadvacátý, načervenalý myší lemur Jonášův (Microcebus jonahi). Rok 2020 byl s „objevením“ langura Popa, dalšího primáta, opravdu mimořádný.

 Foto: Stephen D. Nash / IUCN SSC Primate Specialist Group / D. Schüßler

Expedice z bolivijských mlžných lesů se vrátila s nálezem liliputánské žabky Noblella. Najít 10 milimetrů velkého živočicha, skrývajícího se po většinu dne pod vrstvou humusu, je unikát. Kromě jiného tu ale na andských úbočích biologové zaznamenali 1204 druhů, z nichž 20 bylo dosud zcela neznámých (například nový druh hada křovináře) a 10 bylo považováno za již vyhynulé. Například „ďáblooká“ žába Oreobates zongoensis, která nebyla viděna posledních 30 let nebo motýl Euptychoides fida, nikým nespatřený 98 let. Zajímavé je vlastně i samo zjištění, že 80 % bolivijských druhů je k vidění jen 50 kilometrů od La Paz.

-Foto: Alessandro Catenazzi / University of California, Berkeley

Dobré zprávy přichází ze všech koutů světa. V Indii jsou „bohatší“ o zelenou zmiji, která v připomínce knih dobrodružství Harryho Pottera byla pojmenována Trimeresurus salazar. A hold herci Joaquinu Phoenixovi zase vzdává iránský pavouk Loureedia phoenixi. Druh, který je pozoruhodný vzájemnou kooperací při tvorbě sítí.

Podíváme se i do Brazílie. Loni tu bylo popsáno 15 nových druhů vos rodu Acrotaphus, které parazitují na pavoucích. Kladou do nich vajíčka, a pavouk pak netká sítě, ale kokon pro vývoj vosí kukly. K výčtu biologických novinek patří i nový druh stromového kraba z Indie, případně nový „obří“ druh škorpiona ze Srí Lanky. Jeho samice dorůstá 10 centimetrů. Na Cejlonu loni popsali celkem 6 nových druhů.

Na Filipínách zase mají nových 10 druhů pseudo-gekonů, nepravých gekonů. Loni se přesného systematického zařazení dočkal jen jeden, a to Pseudogekko hungkag. Žije v lesích na luzonském poloostrově Bicol, a jeho kamuflážní zbarvení přispívalo k jeho utajení. Proto toho zatím o nich mnoho nevíme.

Dobrých zpráv není nikdy dost, máme tu ještě novinky o loni znovu-objevených druzích. Jedná se o druhy, které byly popsány před desetiletími a od té doby je nikdo nespatřil. Proto jsme je považovali za již vyhynulé. Madagaskarský chameleon Furcifer voeltzkowi o sobě nedal vědět déle než 100 let, barmská želva Batagur trivittata byla považována za vyhubenou 30 let, brazilská opice saki 80 let, somálský bércoun sloní 50 let.

Bércoun sloní. Foto: ČTK.

Čtěte také:

Zdroj: Ekolist.

Předchozí článekAstronauti zveřejnili dechberoucí snímky polární záře z vesmíru
Další článekGalerie Prahy nabízí online průvodce po veřejných plastikách a architektuře reálného socialismu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno