Děje se tak díky obnovitelným zdrojům. Emise oxidu uhličitého rostou v podstatě od začátku průmyslového věku. Navzdory pokračující expanzi světové ekonomiky se růst emisí loni zastavil a to tu ještě nebylo. Číslo se zastavilo zhruba na 33 miliardách tun.

Mezinárodní energetická agentura (IEA)  oznámila překvapující čísla:

Poprvé od hospodářské krize na začátku 21. století se zpomalil růst emisí z energetiky. Ta tvoří největší část emisí oxidu uhličitého vůbec. Je to jednoznačný důkaz, že přechod na obnovitelnou energetiku je nejen možný, ale také se děje a funguje. 

Čísla se liší v různých částech světa. Zatímco chudší země chrlí stále více oxidu uhličitého, ve vyspělých zemí je to zcela opačně. Rekordmanem se staly USA, což může vypadat paradoxně. Prezident Donald Trump totiž administrativně podpořil uhelný průmysl.

A přesto USA snížily emise CO2 z energetiky, za jediný rok, o tři procenta, tedy přibližně 140 milionů tun. Je tedy jasné, že země přechází na mnohem udržitelnější a uhlíkově méně katastrofické zdroje. Žádná jiná země světa nepomohla v energetice za loňský rok klimatu tolik, jako právě Spojené státy americké. 

Ještě větší dopad měla Evropská unie. Ta snížila emise z energetiky o pět procent. A na tom se podílely především obnovitelné zdroje a stále více větrných elektráren.

Třetí lokalitou, která je zodpovědná za pokles emisí oxidu uhličitého, je Japonsko. To sice nijak masivně do obnovitelných zdrojů neinvestuje, příčinou byly především restartované jaderné reaktory, které nahradily spalování uhlí. Jednalo se o nejrychlejší snížení emisí od roku 2009.

„Musíme tvrdě pracovat, abychom zajistili, že rok 2019 zůstane v paměti jako definitivní vrchol globálních emisí, a nikoli pouze jako přestávka v růstu,“ uvedl výkonný ředitel IEA Fatih Birol. „Máme k tomu potřebné energetické technologie a musíme je všechny využít,“ dodal.

Pozitivní je, že v některých asijských zemích se začínají objevovat první známky snahy o snižování uhlíkové energetiky. Jejich vlády si uvědomují, že změny, které přinese silná klimatická změna, nemohou zvládnout a přechod na obnovitelné zdroje pro ně představuje jedinou šanci na přežití.

Zdroj: Obnovitelně, Tomáš Vondra. Úvodní foto Envolverde.CartaCapital

Předchozí článekPětiletý chlapeček zachránil z hořícího domu celou rodinu. Malou sestru vynesl oknem.
Další článekSupermarketům na zelené louce odzvonilo. V Rakousku zahájili boj proti ničení půdy.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno