V roce 1939 patnáctiletá židovská dívka Gerda Coleová utekla z Rakouska před nacismem a útočiště našla v Anglii. Když o tři roky později porodila holčičku, kterou pojmenovala Sonya, rozhodla se ji dát k adopci.

Britské zákony ale znemožnily, aby se s ní později setkala nebo o ní dostávala informace. Obě ženy se po téměř 80 letech letos v květnu shledaly v Torontu, napsala stanice BFM TV. Sonya Gristová vyrostla v Británii, pracovala jako průvodkyně a má tři děti a sedm vnoučat.

Její syn Stephen Grist se po brexitu vydalo pátrat do archivů po svých rakouských kořenech, aby mohlo získal občanství Evropské unie. Při pátrání objevil Stephen i svou babičku. Zjistil, že biologická matka jeho matky je stále ještě naživu a bydlí v domově pro seniory v Kanadě.

Oslovil Gerdina nevlastního syna a řekl to také matce Sonye. Obě ženy souhlasily, že se setkají, ačkoli starší z nich se seznámením váhala. U příležitosti Gerdiných 98. narozenin se Stephen a Sonya do Toronta vypravili.

„Setkat se s dcerou byla rozhodně nejlepší věc, která se mi přihodila,” řekla Gerda. Obě ženy si celý víkend povídaly a starší z nich je přesvědčená, že „mají mnoho společného”. Sama však říká, že už jí nezbývá mnoho času, a tak by se ráda rychle seznámila i se zbytkem rodiny.

„Přiznejme si to, 98, to je je skoro jako 100. Nemám času nazbyt,” říká Gerda, která se sice pětkrát vdala, ale žádné děti už nikdy neměla.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekNová metoda dokáže odhalit včelí nemoci. Může zabránit vyhynutí včelstev
Další článekV Kazachstánu se daří populaci kriticky ohrožené antilopy. Před lety ji zdecimovala epidemie

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno