Britské děti se aktuálně o problémech spojených s globálním oteplováním učí převážně v rámci hodin zeměpisu a přírodních věd. Nejsou však dle svých slov na svět s jinými podmínkami připraveny. Souhlasí s nimi i vědci, podle kterých by se děti o změně klimatu měly učit hlouběji a ve všech předmětech.
Z řad studentů vzešel i první studentský návrh zákona na změnu zákona o vzdělávání. Ten by vyžadoval, aby základní a střední školy vyučovaly o klimatických změnách ve všech předmětech, včetně těch odborných, které připravují studenty na konkrétní povolání.
Autorkou návrhu je osmnáctiletá studentka Scarlett Westbrook. „Změna klimatu není jen o přírodopisu. Je to o lidech, o ekonomice, politice, historii a umění – a to se také musíme naučit,“ uvedla pro BBC. Jejím cílem je připravit budoucí generace na to, že se budou muset vyrovnat s důsledky klimatických změn.
S přípravou návrhu zákona pomáhala i labouristická poslankyně Nadia Whittome. Pětadvacetiletá politička je nejmladší poslankyní a právě díky tomu přináší podle svých slov do zastupitelského orgánu novou perspektivu. „Není to tak dávno, co jsem sama chodila do školy a pamatuji si, že jsem se o tom neučila,“ popsala.
Britská vláda již schválila nové vzdělávání v oblasti klimatu a zavedla speciální předmět, který řeší environmentální otázky. Kritici však upozorňují, že se jedná pouze o nepovinný kurz. Změna klimatu se jako samostatné téma podle britského Ministerstva školství ale už dostává i do osnov základních a středních škol.
Čtěte také:
- Legenda Sáblíková zbořila hranice možného
- ČESKÝ REKORD! Do jezera Barbora u Teplic naráz vběhlo 826 otužilců
- Nevyhynul. Vědci po 86 letech objevili vzácného zlatokrta
Zdroj: Wave News.