Na dotek měkký robot měří 13 milimetrů a dokáže pohlcovat mikroplasty v mělké vodě. Čínští vědci teď hledají, jak by šlo malé roboty využít i v hluboké vodě nejen ke sběru mikroplastů, ale i ke shromažďování informací pro analýzu znečištění oceánů. 

,,Vyvinuli jsme lehkého miniaturizovaného robota. Může být využit mnoha způsoby, například v biomedicíně nebo při nebezpečných operacích,“ uvedla Jü-jen Wangová, která se podílela na sestrojení robotické ryby. S odkazem na tým ze Sečuánské univerzity o tom informovala agentura Reuters.

Černá robotická ryba reaguje na světlo, které jí pomáhá při pohybu. Dovede plavat rychlostí téměř čtyři centimetry za vteřinu, rychleji než většina dosud vyvinutých robotických ryb. Její pohyb mohou vědci ovládat rovněž pomocí světla, a předejít tak srážce s jinými rybami nebo s lodí.

Ryba je schopna absorbovat blízké volně plovoucí kousky znečišťujících látek a hojit se, pokud je poškozená. Pokud by ji omylem sežrala jiná ryba, bez obtíží ji stráví. Robotická ryba je totiž vyrobena z polyuretanu, který je navíc biokompatibilní.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekNejhlubší pohled do vesmíru. NASA ukázala unikátní snímek
Další článekŠimpanzi v pralesích kopou studny, získávají díky tomu čistější vodu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno