Fosforeskovat dokážou i jiní živočichové – například někteří plazi a obojživelníci. U těch ale za fluorescencí stojí buď jejich kosti, které se „prosvítí“ skrze opravdu tenkou kůži (viz zmínění chameleoni). Nebo za ni mohou chemické látky, které kolují v jejich lymfatickém systému, jako je tomu například u rosničky tečkované.

U gekona Pachydactylus rangei ale stojí za fosforeskováním chromatofory. Chromatofory jsou buňky v kůži, které obsahují barevné pigmenty a odrážejí světlo. Už dlouho jsou spojované s tím, že mohou za zbarvení gekonů, nicméně toto je poprvé, kdy se ukázalo, že umožňují gekonům ve tmě zářit.

A září opravdu intenzivně. Podle studie se jedná o příklad nejjasnější záři, které jsou suchozemští živočichové schopní.

David Prötzel spolu s kolegou Markem Scherzem provedli test na dalších 55 gekonech tohoto druhu. Podařilo se jim potvrdit, že fosforeskování pod UV světlem jsou schopni všichni gekoni bez ohledu na pohlaví či věk. Části těla, které gekonům fosforeskují, jsou spíše na spodku jejich těla a kolem oka. Jsou tak dobře viditelné pro ostatní gekony, ale ne pro obecně vyšší predátory jako jsou šakali nebo sovy.

Vědci se domnívají, že fosforeskování hraje roli především v sociální interakci. „Na našich gekonech v teráriích jsme vypozorovali, že ačkoliv jsou samotáři, po delší separaci se rádi setkají s ostatními. Také si navzájem z těla olizují kapky zkondenzované vody. Toto mohou být důvody, proč se potřebují na dlouhé vzdálenosti vidět,“ říká Mark Scherz.

Čtěte také:

Zdroj: Ekolist.

Předchozí článekOvzduší v Ostravě bylo loni nejlepší za dobu srovnatelných měření
Další článekVideo: Fenka běžela za sanitkou a celé dny čekala před nemocnicí na svého pána

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno