Je mu teprve 18 let a místo teenagerských radovánek přemýšlí, jak pomoci přírodě.

Irský student Fionn Ferreir vymyslel řešení na odstraňování mikroplastů z oceánů a dokonce získal hlavní cenu soutěže Google Science Award 2019. 

„Google Science Fair vyzývá náctileté z celého světa, aby řešili problémy, které je trápí pomocí vědy, technologie, inženýrství a matematiky,“ píše pořadatel na oficiálním webu soutěže. Mladý Fionn totiž vymyslel, jak zbavit světové oceány mikroplastů. A to pomocí magnetické tekutiny ferrofluid. Ta dokáže mikroplasty přilepit a následně je možné ji i s nabranými mikroplasty magnetem vylovit z vody. Tekutina je netoxická a obsahuje složky oleje a mangelitu.

Foto: Google Science Fair, Irishtimes.com

Irský student tvrdí, že na základě stovek testů prováděných z deseti různými vzorky mikroplastů, dokázal tímto způsobem vylovit z vody 85 % a více mikroplastů. 

Fionn žije s rodinou na pobřeží a přesně to se stalo motivací pro jeho projekt. „Byl jsem zděšen, když jsem zjistil kolik mikroplastů se dostane do vody a následně do oceánů. A to mě inspirovalo k tomu najít řešení, jak dostat mikroplasty z vody ještě předtím, než se dostanou do moře,“ uvedl Ferreira.

Mladý student kdysi četl vědecký článek o použití netoxického oxidu železitého zvaného magnetit k čištění ropných skvrn.  Fionn tuto metodu aplikoval na odstraňování mikroplastů z vody, kdy do olejové suspenze, která pohltila mikroplasty, přidal magnetitový prášek a na vzniklou hmotu použil silný magnet, aby mikroplasty z vody odstranil.

„Těším se, až budu moct své poznatky aplikovat v praxi a přispět tak k odstranění mikroplastů z oceánů po celém světě,“ rozpovídal se Fionn.

Fionn zůstává nohama na zemi.

Mladík mluví třemi světovými jazyky a momentálně se připravuje na studium v Holandsku. Vědeckých soutěží se účastní pravidelně. Vyhrál už 12 vědeckých cen a v roce 2018 byla po něm za jeho úspěchy pojmenována malá planetka.

Foto: irishmirror.ie

 „Netvrdím, že můj projekt je řešením celého problému. Řešením je přestat úplně s používáním plastů,“ řekl Ferreira pro Business Insider. 

Viceprezident Googlu Vint Cerf k soutěži řekl, že každý z přihlášených projektů řešil dopady těch největších světových problémů a dodal: „Za každým ambiciózním studentem stojí jeho rodiče a učitelé, kteří ho podporují ve studiu.“ 

Zdroj: Obnovitelne.cz, Kristýna Vobecká. Úvodní foto: Medium.com, Fionn Ferreir

Předchozí článekČesko se těší na svoji dobrodružnou Talk show.
Další článekMuž zachránil ženu, která se propadla v ledu. Vlastníma rukama ho rozsekal, aby ji zachránil.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno