Po transplantaci kmenových buněk se vyléčil třiapadesátiletý muž, přezdívaný také jako düsseldorfský pacient, u kterého byl diagnostikovaný virus HIV. Léčbu na potlačení onemocnění muž neužívá a k recidivě zatím nedošlo, vyplývá ze studie. Informuje o ní sever Independent.

V důsledku HIV se u muže rozvinula i leukémie, kvůli které mu lékaři museli krevní buňky transplantovat. Düsseldorfský pacient se stal podle ABC News pátým člověkem na světě, u kterého se tímto způsobem onemocnění povedlo vyléčit. Stejně lékaři HIV vyléčili i u dalších osob, například u berlínského nebo londýnského pacienta, kteří měli kromě viru ještě závažné onemocnění krve.

Od transplantace krevních buněk düsseldorfského pacienta uplynulo deset let a antiretrovirální léčbu, která se používá pro potlačení příznaků onemocnění, neužívá už čtyři roky. Z lékařských testů vyplývá, že k recidivě onemocnění u něj zatím nedošlo a je v dobrém zdravotním stavu.

Transplantace kmenových krevních buněk je pro pacienty vysoce riziková, proto se k ní přistupuje jenom tehdy, když se u pacientů projeví mimo HIV i jiné závažné onemocnění, které ji vyžaduje. Tým lékařů z Univerzitní nemocnice v Düsseldorfu ale doufá, že nové poznatky z popsaných případů pomohou najít další východiska pro výzkum zaměřený právě na léčbu HIV.

„Po našem intenzivním výzkumu můžeme nyní potvrdit, že je v zásadě možné trvale zabránit replikaci viru HIV. Nyní je zapotřebí dalšího výzkumu, abychom zjistili, jak toho dosáhnout mimo úzkou množinu podmínek, ve kterých jsme pracovali,“ uvedl lékař Bjorn-Erik Ole Jensen z nemocnice v Düsseldorfu.

Čtěte také:

Zdroj: Wave, Idnependent.

Předchozí článekProsím, jděte domů! IT firma má software, který podporuje balanc mezi pracovním a soukromým životem
Další článekVláda bude do roku 2027 dávat 110 milionů korun ročně na podporu včelařství

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno