Americký výrobce hraček Mattel dnes představil panenku Barbie s Downovým syndromem. Postavička je menší a zavalitější než její předchůdkyně, má také širší nos a mandlový tvar očí typický pro toto onemocnění. Firma tak chce podpořit inkluzi, nové panenky mají podle jejího prohlášení „lépe odrážet svět kolem nás“.

„Naším cílem je umožnit všem dětem, aby se v Barbie viděly, a zároveň je povzbudit k tomu, aby si hrály s panenkami, které nevypadají jako ony samy,“ uvedla výkonná viceprezidentka firmy Lisa McKnightová.

„Chceme přispět k tomu, abychom prostřednictvím hry bojovali proti sociální stigmatizaci,“ dodala McKnightová.

Foto: Mattel/Catherine Harbour

Na koncepci panenky se podílela americká nezisková organizace Národní společnost pro Downův syndrom, která pomáhá lidem s touto diagnózou i jejich blízkým.

Právě na jejich radu má panenka růžový náhrdelník se třemi šipkami směřujícími nahoru, což představuje trojici chromozomu 21. Na nohou má nová Barbie růžové tenisky s ortézami, které některé děti se syndromem používají.

Downův syndrom je vrozená genetická porucha, kdy postižený jedinec má místo dvojice chromozomu 21 trojici.

Postihuje asi jednoho novorozence ze 700 až 800 a projevuje se mentální postižením, charakteristickými obličejovými rysy a také častějšími srdečními defekty.

Foto: Mattel/Catherine Harbour

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekFrancouzskému lékaři je 101 let a stále vesele ordinuje
Další článekPes našel své smrtelně nemocné majitelce dárkyni ledviny

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno