Khadjou Sambeová je první senegalská dívka v historii, která se stala profesionální surfařkou. Žádnou černošku, která by se proháněla po vlnách, sice v době svého dětství neviděla, ale rozhodla se kulturním normám své země vzdorovat. Její příběh teď inspiruje další dívky po celém světě. Na dynamických snímcích ji zachytila renomovaná fotografka Zohra Bensemraová.

Foto: Reuters

Ve vodě vždycky cítím něco výjimečného, surfování mi přirostlo k srdci,“ říká sportovkyně. Kdykoli jsou dobré povětrnostní podmínky, vyrazí s prknem trénovat k plážím ostrova Ngor, nejzápadnějšího cípu afrického kontinentu.

Na trénink si 25letá žena často obléká triko s logem iniciativy Black Girls Surf (Černé holky surfují), která pomáhá černoškám po celém světě nastartovat kariéru profesionálních surfařek.

Khdajou musela své rodiče dva a půl roku přemlouvat, aby jí dovolili sportovat. Matka a otec byli dlouho přesvědčení, že by s prknem rodině dělala jen ostudu. „Měla jsem ale tak silné odhodlání, že nakonec změnili názor,“ zdůrazňuje surfařka.

Foto: Reuters

V současnosti Sambeová také trénuje mladší dívky a ukazuje jim, že sportováním mohou posílit svou fyzičku i mysl. „Radím jim, aby tolik neřešily, co si o nich myslí jejich okolí,“ upozorňuje sportovkyně a dodává, že senegalská společnost od žen stále očekává, že se v mladém věku vdají a pak se budou starat jen o domácnost.

Foto: Reuters

„Když Khadjou před dvěma lety dorazila do Kalifornie, aby s námi trénovala, neměla v kapse ani cent, neuměla anglicky a surfovala tak divoce, že bylo potřeba ji trochu zkrotit, aby obstála v závodech. Její styl surfování je ale natolik dynamický, že to bylo, jako když se snažíte uvázat smyčku kolem tornáda a spoutat ho,“ prozrazuje o Sambeové její trenérka Rhonda Harperová.

Foto: Reuters

Khadjou zachytila fotografka Zohra Bensemraová. Ta pochází z Alžírska a je jednou z fotografek agentury Reuters. Nejčastěji fotografuje války, konflikty, humanitární krize, ale dokumentuje také příběhy zajímavých a inspirativních žen.

Foto: Reuters
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Foto: Reuters

Už jste četli?

Zdroj: Zohra Bensemraová, Reuters, Aktuálně.

Předchozí článekBěžec si před cílem závodu spletl směr. Soupeř na něj počkal a medaili mu přenechal
Další článekMuž s koronavirem strávil na JIS 172 dní. Když ho propouštěli, tleskala mu celá nemocnice

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno