Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v úterý se svými partnery z evropské vesmírné agentury ESA a kanadské CSA zveřejnil první plně barevný snímek pořízený vesmírným teleskopem Jamese Webba. Jde o doposud nejhlubší pohled do vesmíru, na němž je zachyceno světlo z galaxií z období před miliardami let, uvádí britská BBC na svých internetových stránkách.

Snímek zveřejněný během brífinku v Bílém domě ukazuje velké množství hvězd, s masivními galaxiemi v popředí a dalšími mimořádně vzdálenými galaxiemi rozmístěnými po celé ploše snímku. Zachycuje světlo z doby ne dlouho po velkém třesku, který nastal před 13,8 miliardy let.

„Přineseme lidstvu nový pohled do vesmíru – a je to pohled, jaký jsme nikdy předtím neviděli,“ řekl šéf NASA Bill Nelson minulý měsíc novinářům.

Během úterý NASA zveřejní čtyři další snímky z vesmírného teleskopu Jamese Webba. Půjde například o snímky mlhoviny, kde se rodí a zanikají hvězdy, píše agentura AP.

Foto: Profimedia

Vesmírný teleskop Jamese Webba v hodnotě 10 miliard dolarů (245 miliard korun) je projektem americké NASA s širší mezinárodní účastí, včetně české. Teleskop vynesla do vesmíru loni 25. prosince raketa Ariane 5 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Jde o dosud nejvýkonnější vesmírný dalekohled. Vědcům by Webbova observatoř měla umožnit zkoumat historii kosmu v nejzazších hlubinách času a prostoru i pátrat po známkách možného života mimo Sluneční soustavu.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekKoalu, který přežil útok psa, vypustili zpět do přírody
Další článekMiniaturní robotická ryba loví mikroplasty. Pomůže v boji proti znečištění oceánů

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno