Australský stát Queensland oznámil, že vrátil nejstarší tropický deštný prales světa původním obyvatelům. Les Daintree, který je od roku 1988 na seznamu světového dědictví UNESCO, roste již více než 180 milionů let a je známý velkou biodiverzitou, uvedla agentura Reuters. Podle ní ale prales, který je součástí stejnojmenného národního parku, trpí v současné době klimatickými změnami a různými průmyslovými aktivitami, včetně těžby dřeva.

Na základě nové dohody budou nyní prales spravovat původní majitelé půdy společně s vládou státu Queensland, později by se chtěli Austrálci stát jedinými správci. Dohoda vrací původním obyvatelům také tři další queenslandské národní parky, přičemž celková rozloha vráceného území přesahuje 160 000 hektarů půdy.

,,Tato dohoda uznává jejich právo vlastnit a spravovat svou zemi, chránit svou kulturu a sdílet ji s návštěvníky,“ prohlásila ministryně životního prostředí státu Queensland Meaghan Scanlonová.

Zpravodajský server BBC News připomíná, že tropický deštný prales Daintree leží v blízkosti Velkého bariérového útesu a je jednou z nejnavštěvovanějších turistických lokalit Austrálie. Návštěvníci zde obdivují drsnou přírodu s divokými řekami, vodopády, roklemi a bílými písečnými plážemi.

Do vlastnictví původních obyvatel Austrálie se již dříve dostaly národní park Uluru s posvátnou horou Austrálců či národní park Kakadu, píše agentura Reuters.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekNávrat ztraceného kocoura. Majitelé ho po deseti letech našli pár kilometrů od domu
Další článekČlenové stráže přírody a lesní stráže získají víc pravomocí

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno