Ve skotském Edinburghu založili Linku pomoci pro ženy, které se po cestě domů obávají o svoji bezpečnost. Telefonní službu Strut Safe fungující od loňského roku obsluhují dobrovolníci a financují dárci. Tématu se věnuje britský server BBC.
„Když zvednete telefon, vždycky poznáte, jestli má ten člověk strach. Poznáte to z roztřeseného hlasu nebo lapání po dechu,“ říká telefonní operátorka Alice Jackson. Stále si vzpomíná na jeden konkrétní telefonát: „Ta žena si byla tak jistá, že se něco stane, připravovala se na to, utíkala. Řekla mi, že si myslí, že ji někdo pronásleduje.“
Žena dala Alice svoje osobní údaje. Jméno, věk, narozeniny, adresu bydliště a popsala každý kousek toho, co měla na sobě. „Tyhle informace budete potřebovat,“ řekla žena operátorce. Alice pro BBC uvedla, že si na tento hovor bude pamatovat do konce života.
Alice a její kamarádka Rachel Chung založily službu poté, co se zúčastnily vzpomínkového setkání za loni zavražděnou Sarah Everard: „Byly jsme tak zničené a naštvané, takže jsme si koupily levný telefon a zeptaly se lidí, jestli nechtějí dobrovolně zvedat hovory druhých v nouzi. Číslo jsme nasdílely v komunitních skupinách.“
Dobrovolníci projdou výběrovým řízením, školením a bezpečnostní kontrolou. Nejčastěji si s volajícími popovídají a uklidní je, ale někdy jsou volající vystrašení a bojí se o své vlastní bezpečí. Strut Safe poté může zavolat policii nebo sanitku.
„Lidi, co nám volají, můžou prostě odejít dřív z party, jejich kluk jim nezvedá telefon nebo je tak pozdě, že nechtějí volat mámě. V takovém případě můžou zavolat nám a my si s nimi budeme povídat do té doby, dokud v pořádku nedojdou domů,“ říká Alice.
Čtěte také:
- V lesích Vysočiny podle lesníků letos škodil kůrovec méně než minulé roky
- Štiku i mníky. Děti vysadily do Bíliny další ryby
- Vědci vysvětlili, jak funguje paměť u buněk. Zjištění by mohlo pomoct v boji proti rakovině
Zdroj: BBC, Wave News.