New York jako první americký stát zavede právo na opravu. Podle serveru Vice je to ale historická výhra pro zákazníky a nezávislé opravny po celých Spojených státech. Nová legislativa může drasticky posílit práva zákazníků na úkor výrobců elektroniky.

Takzvaný Digital Fair Repair Act se vztahuje na veškerou spotřební elektroniku. Po společnostech bude vyžadovat, aby prodávaly opravárenské díly, potřebné náčiní a spotřebitelům poskytovaly dokumentaci potřebnou k opravám. A to za spravedlivých a přiměřených podmínek.

Společnosti jako Apple a Samsung, stejně jako dodavatelé zdravotnických přístrojů nebo producenti videoher vynaložily podle serveru Vice roky a tisíce dolarů na lobbing proti podobné legislativě.

V posledních měsících se ale samy firmy začaly na příchod nové legislativy připravovat. Apple, Microsoft nebo Samsung zahájily prodej některých náhradních dílů a spotřebitelům poskytují návody na opravu. Krok urychlil i prezident Joe Biden, když naznačil, že dosavadní zásady většiny společností jsou nezákonné a monopolní.

Obhájci práva na opravu, jako jsou například organizace US PIRG, iFixit nebo Repair.org uvedly, že tyto dobrovolné zásady jsou krok správným směrem, ale nemají takovou právní sílu jako Digital Fair Repair Act. Ten ještě musí podepsat newyorská guvernérka Kathy Hochul, což by ale měla být jenom formalita.

Zákon je nejrozsáhlejším posílením práv spotřebitelů za posledních několik let. Podle serveru Vice je to výsledek dlouhé kampaně občanských skupin a spotřebitelů. Podobný zákon vztahující se na automobily už schválil stát Massachusetts před deseti lety. Výrobci automobilů poté začali zákon dodržovat i na federální úrovni, protože se jim nevyplatilo přizpůsobovat se různým zákonům v jednotlivých státech. Zastánci práva na opravu proto doufají, že se i jejich zákon rozšíří za hranice New Yorku.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekZraněný čáp si přiletěl pro pomoc. Přežil a v záchranné stanici mu dali protézu
Další článekOchránci přírody obnovili na šesti hektarech Sedmihorské mokřady v Českém ráji

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno