Pro majitele malých knihkupectví začala těžká doba, hned jak se na scéně objevily velkoobchody s knihami a prodávat se začalo i online. Tradiční kamenné obchůdky mohla zachránit jen věrná zákaznická základna.

Příkladem je newyorské knihkupectví Strand. Leží na čtvrté avenue, ta byla kdysi ulicí knih, nacházelo se zde 48 knihkupectví. Dnes už tu však najdete pouze Strand. Pandemie koronaviru však omezila provoz většiny obchodů. Proto i majitelka knihkupectví Strand Nancy Bass Wyden, vnučka původního majitele, stála před rozhodnutím, zda obchod nadobro zavřít.

Ve snaze zachránit rodinný podnik se Bass Wyden obrátila na své zákazníky s prosbou o pomoc. „Abychom nadále mohli sdílet vzájemnou lásku k tištěnému slovu, musím vás poprvé po 93 letech existence našeho obchodu poprosit o laskavost. Nakupujte u nás, jinak budeme muset zavřít,“ napsala na Twitter. Odpověď věrné klientely přišla téměř okamžitě. Během jediného víkendu přišlo 25 000 objednávek. Knihkupectví díky tomu získalo tržby v hodnotě 200 000 dolarů.

Miluji naši knižní komunitu. Myslím, že nejsme pouhým knihkupectvím, jsme místem objevů a komunitním centrem. Požádám o pomoc a dostane se mi jí tak rychle? To je něco neuvěřitelného,“ řekla Bass Wyden v rozhovoru pro The Washington Post.

I když se knihkupectví Strand dostalo takové podpory od zákazníků, stále trpí finančními ztrátami a není z toho venku, Bass Wyden je však odhodlaná to nevzdat a pandemii přečkat. „Jsem z třetí generace vlastníků. Představila jsem si, co by asi udělal můj otec a dědeček, kteří celý život 6 dní v týdnu v obchodě pracovali, určitě by se nevzdali bez boje,“ dodala majitelka knihkupectví.

Čtěteta také:

Zdroj: The Washington Post, Rádio Wave.

Předchozí článekMinistryní zahraničí Nového Zélandu je poprvé žena – Maorka Nanaia Mahutová s tradičním tetováním
Další článek„Kdyby se Buddha vrátil, byl by zelený.“ Dalajláma vyzval státníky k boji proti změnám klimatu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno