Obyvatelé Kostariky mají jen málo příležitostí, jak se starat o svoje pobřežní vody plné útesů. Ty jsou vlivem globálního oteplování, ale i znečišťováním oceánů, v ohrožení. Místní nezisková organizace se však rozhodla situaci změnit a dospívající učí, jak o vody u středoamerického státu pečovat.

Komunitní potápěčské centrum Ambassadors of the Sea sídlící v Puerto Vieju si klade za cíl nejen přispět k ochraně životního prostředí, ale i poskytnout mladým lidem pracovní příležitosti. V rámci své činnosti umožňuje působení dospívajícím od 14 let, kteří se věnují čištění mořského dna, monitorování útesů, analýze znečištěné vody i podmořské archeologii.

„Být mladý v Puerto Vieju není snadné. Nemáme příležitosti, většina mých spolužáků je zapletena do obchodu s drogami a drobné kriminality. Centrum nás z tohoto kontextu vytrhlo a otevřelo nám dveře v oblasti ochrany moře,“ popisuje čtyřiadvacetiletý Esteban Gallo, který společně se svými bratry u zrodu organizace stál.

S původním nápadem přišla portorická novinářka a rybářka María Suárez. „Potápění zde bylo vždy aktivitou pro turisty, pro místní obyvatele příliš drahou. Pro mladé lidi z centra, kteří se potápějí s určitým cílem, je už ale přístupná,“ uvádí pro server Guardian.

Projekt je podporován i Úřadem OSN pro projektové služby. Dosud centrum nabídlo mladým lidem 200 bezplatných kurzů potápění. Podmínkou účasti je mít dobré známky ve škole, naučit se vařit karibské jídlo v rámci zachování kultury, provádět úklid pláže a plně se zapojit do činnosti centra.

Tvrzení, že útes je mrtvý, bylo výmluvou pro to, že se o oceán nestaráme,“ říká Ana María Arenas, koordinátorka skupiny. „Také toho využívaly společnosti a navrhovaly projekty těžby ropy nebo výstavby doků, které jsme v průběhu let zastavili. Náš neustálý monitoring ukázal, že útes žije,“ dodává.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekStovky akrů sekvojového lesa v Kalifornii se vrací do rukou původních kmenů
Další článekSameček Jonathan se stal nejstarší želvou v historii. Letos oslaví 190. narozeniny

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno