Norsko odstraňuje poslední ze svých arktických uhelných dolů a chce jej přeměnit na rozlehlý národní park. Zdejší krajina je totiž kvůli zalednění důležitým útočištěm pro lední medvědy nebo tuleně.

Norská vláda si klade za cíl přeměnit souostroví Špicberky, hlavně fjord Van Mijen, na divokou přírodu – respektive na jednu z nejlépe udržovaných divočin na světě, kde by mohla nerušeně žít zvířata, jako jsou polární medvědi nebo tuleni.

Musíme kvůli tomu implementovat řadu opatření, pomocí kterých budeme bojovat s klimatickou změnou a tlakem způsobeným intenzivní dopravou. Ochrana fjordu Van Mijen a přilehlých oblastí je přímou odpovědí na tyto problémy,“ uvedl norský ministr pro klima a životní prostředí Sveinung Rotevatn v tiskové zprávě z června, ve které vláda oznámila rozšíření národní parku Nordeskiöld Land právě o zmiňovaný fjord. Tím se chráněné území rozrostlo o další skoro tři tisíce kilometrů čtverečních divoké přírody, kterou teď známe pod názvem Národní park Van Mijenfjorden.

Fjord Van Mijen je kvůli celoročnímu pokrytí ledem důležitým útočištěm pro lední medvědy a další arktická zvířata. V oblasti kotví několik lodí naložených velkým množstvím uhlí, které se místní snaží rozebrat a odstranit. Chtějí tím vrátit krajinu do původního stavu.

Souostroví Špicberky je domovem více než tří tisíc ledních medvědů. Na konci léta zde hnízdí více než 80 různých druhů ptáků – dohromady asi 80 milionů jedinců. Na Špicberkách se rozkládá celkem 7 národních párků a dalších chráněných oblastí, které zaujímají asi dvě třetiny celého souostroví.

V oblasti se v minulosti hlavně těžilo uhlí. Stát tam držel monopol na těžbu nerostné suroviny celých sto let. Ačkoliv aktivisté volali po ukončení těžby už velmi dlouho, Norsko produkci zastavilo teprve v roce 2016.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekKonec prázdným dětským bříškům. V tomto státě budou mít školáci snídaně i obědy zadarmo
Další článekMéně časté sečení trávníků prospívá v Českých Budějovicích ohroženým rostlinám

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno