Na Novém Zélandu funguje řada monitorovacích nástrojů, které měří pohyby Země a otřesy. Žádný z nich ale neumím zemětřesení předpovídat.

To se teď pravděpodobně změní.

Vědci z Nového Zélandu totiž vyvinuli varovný systém, který umí s dostatečným předstihem předpovědět sopečné erupce a tím zabránit tragédiím. Odstrašujícím případem je výbuch sopky Whakaari, který vloni zabil 21 lidí.

Vědecký magazín Nature Communications uveřejnil výzkum akademiků z Aucklandské univerzity. David Dempsey a Shane Cronin tvrdí, že jejich systém by v případě výbuchu Whakaari dokázal před erupcí varovat 17 hodin dopředu. 

Vědci použili erupční data z minulých výbuchů jako algoritmy a zkoumali, zda před erupcí nelze najít nějaký „vzorec chování“.

A byli úspěšní.

Zjistili totiž, že poslednímu sopečnému výbuchu předcházelo 17 hodin něčeho, co označují jako „seismické varování“. Toto varování se podle jejich závěrů dala vypozorovat i před erupcemi v roce 2012 a 2013. Některá varování byla až třicetihodinová.

 Vědci teď spolupracují s firmou GNS Science, která sopečnou aktivitu v zemi měří a která by jim měla pomoci zprovoznit nový systém.

Už jste četli?

Zdroj: Rádio Wave, The Guradian, Nature Communications.

Předchozí článekFOTO DNE. Hrdina všedních dní. Policista v dešti upřednostnil pejska, který poctivě čekal na páníčka
Další článekSúdán zavádí nové zákony, jsou spravedlivější pro ženy a menšiny. Zakazují také ženskou obřízku

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno