Berlín je proslulé kulturní město s bohatým hudebním dědictvím. V minulosti se také stal působištěm významných skladatelů, jako byli například Carl Philipp Emanuel Bach, Felix Mendelssohn, Richard Strauss nebo Arnold Schoenberg.

Dnes je domovem jednoho z předních světových orchestrů Berliner Philharmoniker a sídlem s řadou historických koncertních budov, včetně tří operních domů. Ty už ale podle serveru Classic FM nejsou jedinými místy, kde můžete slyšet klasickou hudbu. V rámci pilotního projektu, který společně připravili provozovatel berlínské městské hromadné dopravy BVG a radio Klassik, budou nyní cestující moci slyšet klasickou hudbu ve čtyřech stanicích metra: Unter den Linden, Strausberger Platz, Südstern a Moritzplatz.

Na každé zastávce se bude přehrávat jiný seznam skladeb. Například Unter den Linden, jedna z nejelegantnějších stanic berlínského metra, nabídne playlist označený jako Piano Classics, zatímco na stanici Südstern si cestující budou moci užívat Lounge Beats. Místa různé velikosti vybrala sama společnost BVG.

Cílem experimentu je mimo jiné zjistit, co hudebně funguje na stanicích určitého typu. Poté, co vyhodnotí pilotní projekt, mohla by se nová služba rozšířit na více zastávek berlínského metra. Klasická hudba zní v Německu i jinde – například na hlavním nádraží v Hamburku je už od roku 2008 ke slyšení Vivaldiho Čtvero ročních období. V Londýně je zase klasická hudba součástí čtyřicetihodinového playlistu, který zní na 65 z 270 stanic tamního metra.

Čtěte také:

Předchozí článekFilm Planeta Praha sleduje životy zvířat v Praze, do kin přijde v létě
Další článekUkrajinský vítěz MasterChef otevřel ve Lvově restauraci, uprchlíkům vaří zadarmo

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno