Absolutním vítězem se stal snímek pětaosmdesátileté Brazilky, která se po měsících samoty přes plastovou membránu objímá se zdravotní sestrou. Autorem je dánský fotograf Mads Nissen.

Snímek je jednou z mnoha soutěžních fotografií, které se věnují pandemii nemoci covid-1Absolutním vítězem se stal snímek pětaosmdesátileté Brazilky, která se po měsících samoty přes plastovou membránu objímá se zdravotní sestrou. Autorem je dánský fotograf Mads Nissen. Snímek je jednou z mnoha soutěžních fotografií, které se věnují pandemii nemoci covid-19.

1. místo v kategorii Problémy dnešní doby – single: Pablo Tosco (Argentina) – Hlad, další důsledek války v Jemenu. Fatima a její syn rybaří, aby si zajistili obživu.


2. místo v kategorii Problémy dnešní doby – single: Jérémy Lempin (Francie) – Doktor Peyo. Manon (24) má rakovinu a objímá svého syna Ethana (7). Terapeutický kůň Peyo jim pomáhá vyrovnat se s těžkou životní situací. Snímek byl pořízen v centru paliativní péče ve francouzském městě Calais
3. místo v kategorii Problémy dnešní doby – single: Vaghinak Ghazaryan (Arménie) – Odpočívající voják, konflikt v Náhorním Karabachu.
1. místo v kategorii Problémy dnešní doby – série: Alexej Vasiljev (Rusko) – Jakutský Hollywood. Fotografická série vypráví, jak se oblast na severovýchodě Ruska stala vyhledávaným místem filmařů
Alexej Vasiljev, ukázka ze série.
Alexej Vasiljev, ukázka ze série.
2. místo v kategorii Problémy dnešní doby – série: Maya Alleruzzoová (USA / AP) – Jezídi, kteří přežili Islámský stát.
3. místo v kategorii Problémy dnešní doby – série: Zishaan A. Latif (Indie) – Nepokoje v severovýchodní části indického Dillí.
1. místo v kategorii Životní prostředí – single: Ralph Pace (USA) – Lachtan si hraje s rouškou.
2. místo v kategorii Životní prostředí – single: Hkun Lat (Myanmar) – Chrám a polohora. Na jedné části hory stojí buddhistický chrám, zatímco její druhá polovina mizí pod náporem strojů těžících jadeit.
3. místo v kategorii Životní prostředí – single: K. M. Asad (Bangladéš) – Klimatická krize a nedostatek pitné vody v bangladéšském Kalabogi.
1. místo v kategorii Životní prostředí – série: Lalo de Almeida (Brazílie / pro Folha de São Paulo) – Brazilský region Pantanal postupně likvidují požáry deštného pralesa.
2. místo v kategorii v kategorii Životní prostředí – série: Ciril Jazbec (Slovinsko / pro National Geographic) – Jak bojovat s klimatickými změnami.
3. místo v kategorii v kategorii Životní prostředí – série: Aitor Garmendia (Španělsko) – Evropská továrna na vepřové maso. Pohled za oponu španělského masného průmyslu.
2. místo v kategorii Zpravodajství – single: Joshua Irwandi (Indonesie) – Oběť koronaviru.
3. místo v kategorii Zpravodajství – single: Newsha Tavakolianová (Írán / Magnum Photos pro Time) – Tryzna za Kásima Sulejmáního, velitele speciálních jednotek Quds íránských revolučních gard.
1. místo v kategorii Zpravodajství – série: Valerij Melnikov (Rusko / Sputnik) – Ztracený ráj. Fotopříběh vypráví o konfliktu v Náhorním Karabachu.
2. místo v kategorii Zpravodajství – série: Roland Schmid (Švýcarsko) – Přeshraniční láska. Švýcarsko kvůli pandemii zavřelo své hranice poprvé od druhé světové války.
3. místo v kategorii Zpravodajství – série: Laurence Geai, (France) – Covid-19. Pandemie ve Francii.
2. místo v kategorii Dlouhodobý projekt: Karolina Jonderková (Polsko) – Reborn. Autorka se zabývá komunitou kolem superrealistických panenek novorozenců.
2. místo v kategorii Portrét – single: Iván Macías (Mexiko) – Tvář pandemie. Zdravotnice z covidového oddělení na konci směny.
1. místo v kategorii Aktualita – série: Lorenzo Tugnoli (Itálie/Contrasto) – Exploze v bejrútském přístavu.
4. srpna Lorenzo Tugnoli, ukázka ze série. V roce 2020 otřásla libanonským hlavním městem obrovská exploze. V okruhu jednoho kilometru od skladiště žilo zhruba sto tisíc lidí. Výbuch zničil přibližně šest tisíc budov, zabil nejméně 190 lidí a zranil dalších 6 tisíc. Z poškozené oblasti bylo vysídleno přibližně 300 tisíc obyvatel města.
Lorenzo Tugnoli, ukázka ze série.
„Tento ikonický snímek covidu-19 je připomínkou nejneobyčejnějších okamžiků našeho života, kdekoliv. Vidím v něm zranitelnost, blízké, ztrátu a odloučení, zánik, ale co je důležité, také přežití – to vše vměstnané do jediného snímku. Když se na fotku díváte dost dlouho, uvidíte křídla: symbol letu a naděje,“ uvedl na adresu vítězného snímku člen poroty Kevin WY Lee.

Čtěte také:

Zdroj: World Press Photo.

Předchozí článekNový Zéland zakáže vývoz živých zvířat po moři
Další článekKlima v centru Liberce by měly zlepšit stromy, sázet se budou na dvou místech

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno