Zimbabwská vláda podle agentury Reuters zakázala těžbu v přírodních rezervacích poté, co ochránci přírody obvinili dvě čínské společnosti, že těží uhlí v největším národním parku v zemi. Park Hwange v západní části Zimbabwe je domovem více než 40 000 slonů, kromě toho zde žijí velké skupiny lvů, buvoli a ptáci, kteří jsou lákadlem pro turisty.

,,Těžba v národním parku je s okamžitou účinností zakázána a vláda podniká kroky k okamžitému odebrání těžebního povolení v národních parcích,“ sdělila reportérům ministryně pro informace Monica Mutsvangwaová. Podle zimbabwské environmentální organizace Bhejane Trust dostaly dvě čínské společnosti povolení k činnosti právě v parku Hwange.

Podle Bhejane Trust si správci parku všimli lidí, kteří prováděli výzkumné vrty; zadrželi je a předali policii. Nedlouho poté se však těžaři objevili znovu, tentokrát i s povolením k provádění prací v parku.

Ministr pro těžbu Winston Chitando upřesnil, že povolení v Hwange měla původně státní Zimbabwe Mining Development Corporation, která začala později spolupracovat se dvěma čínskými firmami – Afrochine Energy a Zimbabwe Zhongxin Coal Mining Group.

Představitel společnosti Afrochine Energy podle Reuters popřel, že by firma v parku výzkumné aktivity vyvíjela. Druhá společnost, Zimbabwe Zhongxin Coal Mining Group, se k případu zatím nevyjádřila.

Už jste četli?

Zdroj: BBC.

Předchozí článekNakrknutá želva nebo křenící se ryba – jsou tu finalisté fotografické soutěže Comedy Wildlife
Další článekUnikátní podvodní záběry: orlovec v rychlosti 65 km/h ulovil pstruha

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno