Britští veterináři úspěšně operovali oko 17leté tygřici sumaterské se jménem Ratna. Zákrok, který je jinak běžnou praxí u psů nebo koček, lékaři provedli na stokilové šelmě vůbec jako první na světě.

Tygřice, jejímž domovem je park v Sheprethu u města Cambridge, už dříve bojovala se šedým zákalem. S ním podstoupila zákrok ještě předtím, než se dostala do rezervace. Protože zvíře potřebovalo denně kapky, odborníci museli oko dlouhodobě monitorovat. Problémy se tygřici ale nevyhnuly. Zaměstnanci si všimli, že se jí oko zbarvilo do sytě červena. Specialista David Williams samici následně diagnostikoval vřed rohovky. „Já si myslím, že se Ratna ve výběhu praštila do oka bambusovým klackem,“ odhaduje veterinář pro server BBC.

Ratna tak musela podstoupit další operaci. S největší pravděpodobností se jednalo o světový unikát. Podobný zákrok se totiž normálně neprovádí na velkých šelmách. Procedura, která většinou zabere půlhodinu, trvala v tomto případě nakonec téměř dvě hodiny a od té klasické se lišila hlavně v množství podaných anestetik.

Tygřice se vyžívala v posedávání na horní části svého výběžku. Jak se ale její stav zhoršoval, začala mít problém s koordinací. Operace ale vše zvrátila. Ratna se sice pořád musí spoléhat více na své druhé oko, operace jí ale ulevila od bolesti. Po dvouměsíčním pozorování ji Williams propustil z léčení. „Skoro jako kdyby se nikdy nic nestalo,“ dodává lékař.

Čtěte také:

Zdroj: BBC, Wave News.

Předchozí článekUmělecká instalace devětačtyřiceti mrtvých stromů uprostřed New Yorku upozorňuje na změny klimatu
Další článekMladý starosta v kroji zvelebuje vesničku na Moravě. ,,Je to řehole i poslání.“

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno