Kanadský cestovatel, dobrodruh a hlavně táta stále přemýšlel, jak svého syna odtrhne od mobilu. Aby nezapomněl na krásy světa. Tak přišel s originálním nápadem. Vzal ho sebou na cesty, do Mongolska.

Foto:Twitter /Jamie Clarke

Cestovatel, horolezec a lyžař Jamie Clarke z kanadského města Calgary měl pocit, že ztrácí kontakt se svým 18letým synem Khobem. Zdálo se mu, že je jeho syn pořád přilepený ke svému mobilu.

„Chytrá zařízení mohou být užitečná, ale přišlo mi, že Khobe nad nimi ztrácí kontrolu a že zodpovědnost za to nesu i já jako rodič,“ svěřil se britskému zpravodajskému webu BBC Clarke.

Zlomový okamžik

Před pár lety Jamie slavil své 50. narozeniny. Oslava byla v odlehlém lyžařském areálu, kde nebyla wi-fi síť, ani žádné mobilní připojení. Khobe byl celou oslavu otrávený, protože byl najednou zcela odtržený od sociálních sítí a nevěděl, co zrovna dělají jeho kamarádi.

Jamie přemýšlel, jak synovi připomenout, že život není jen na displeji. Jelikož je Khobe dospělý, zákaz mobilu by ničemu nepomohl. Jamie se rozhodl, že synovi připomene, v jak krásném světě žije. A že mobil mu nenahradí přírodu a hlavně čas.  

Rozhodl se vzít syna na cestu, motorkou po Mongolsku. Když Khobe o výpravě mimo civilizaci slyšel, tak ji okamžitě odmítl. Naštěstí svůj názor přehodnotil a s tátou vyrazil. Ještě před startem si mladík musel vylepšit fyzičku a udělat řidičák na motorku. Několik měsíců šplhal po horách a učil se řídit.

Loni v létě se otec se synem skutečně sbalili a odjeli. Měsíc sami, bez civilizace. Pokořili celkem 2200 kilometrů za pomoci motorek, koní i velbloudů. Při jízdě na silnici, kde se Khobe musel spoléhat pouze na sebe, prožíval něco úplně nového.

Foto:Twitter /Jamie Clarke

„Nikdy dřív jsem nezůstal sám jenom s vlastními myšlenkami, takže to bylo šílené. Zvykl jsem si, že kdykoli se nudím, vytáhnu mobil a pustím si YouTube nebo Netflix, ale v Mongolsku jsem mohl maximálně pozorovat hvězdy a točit si palci,“ popsal Khobe.

Ještě dodal, že díky Mongolsku se opět sblížil se svým otcem. Nejvíc se mu líbilo, když si s tátou společně vařili a po večerech si povídali. „Překvapilo mě, že když byl táta mimo pracovní a domácí prostředí, choval se, jako by byl stejně starý jako já,“ ocenil Khobe.

A přednosti svého syna uviděl po několika letech i táta Jamie. „Vnímal jsem Khobea jako kluka, který nechává ležet bundu na stole a neumývá po sobě nádobí, takže mě ohromilo, jak dobře dokáže fungovat v nepříznivých podmínkách,“ zdůraznil.

Foto:Twitter /Jamie Clarke

A co na používání mobilu říká po cestě sám Khobe?

„Snažím se technologie používat jen ve chvílích, kdy je opravdu potřebuju. Když teď s někým vedu konverzaci, tak už se na telefon nedívám. Je totiž neslušné, když ostatním nevěnujete plnou pozornost,“ uzavřel Khobe.

Zdroj:Aktuálně. Úvodní foto: Jamie Clarke.

Předchozí článekFantastický úspěch: Český hodinář se dostal mezi nejvlivnější hodináře světa.
Další článekŘím zakázal prodej suvenýrů i jídla u památek. Ničí obraz města.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno