Tichomořské souostroví Palau nabídne turistům nejrůznější výhody a exkluzivní zážitky výměnou za ohleduplnost k místní přírodě a kultuře. Jde o první podobnou iniciativu na světě, napsal zpravodajský server BBC. 

Turisté mohou svou ohleduplnost v případě zájmu monitorovat ve speciální telefonní aplikaci, kterou tichomořská země spustí v následujících měsících. Body získají například za použití opalovacích krémů šetrných ke korálovým útesům, návštěvou kulturně významných míst a konzumací jídel z udržitelně získaných lokálních surovin.

Výměnou za respektování místních obyčejů a životního prostředí se pak návštěvníkům zpřístupní zážitky, které jsou běžně vyhrazeny jen pro obyvatele ostrovního státu, například túra po neoznačených stezkách, koupání v tajné jeskyni nebo rybaření na odlehlém místě. Úřady Palau turistům slibují i účast na pro místní kulturu významných událostech, jako je obřad prvního porodu, který uctívá nové matky-prvorodičky.

Tropické souostroví Palau tvoří 26 větších a několik set malých ostrovů, na kterých žije kolem 20 000 lidí. Zemi ležící zhruba 900 kilometrů východně od Filipín před pandemií covidu-19 běžně navštívilo za rok až 150 000 lidí, kteří podle místních úřadů ne vždy brali ohledy na křehkost místního ekosystému. Nový systém má proto za úkol návštěvníky poučit a za odměnu jim nabídnout status důvěrného přítele Palau, uvádí Laura Clarkeová z místní iniciativy Palau Legacy Project.

Čtěte také:

Zdroj:ČTK.

Předchozí článekVídeň zlepší podmínky pro chodce. Rozšíří chodníky, vytvoří nevé pěší zóny a vysadí stromy
Další článekVelmi slibný vývoj roku. Včelaři po zimě evidují jedny z nejnižších úhynů včelstev

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno