Že to zní nereálně? Ale kdeže.

Právě to se děje v Nizozemsku, konkrétně ve městě Utrecht. Městečko je světovým premiantem ve využívání jízdních kol v provozu města. A vedení chce zajít ještě dál. Staví pro své obyvatele zbrusu novou čtvrť, takovou, která je snem snad každého – plná zeleně, udržitelná, s kvalitním veřejným prostorem a dostatkem místa pro komunitní život. A pozor, vedení tam nepustí žádná auta.

Jak to bude vypadat?

Jako z říše snů. Pozemek má být velký 24 hektarů, bydlet tam bude téměř 12 tisíc obyvatel. Městská čtvrť bude unikátní, svého druhu bude totiž první na světě. Stavět se Nová čtvrť, která dostala jméno Merwede, začne do dvou let. Postaví se až šest tisíc nových domů, dále vzniknou dvě základní školy, zdravotní středisko, střední škola, sportovní centru a obchody. Všechno bude dostupné na kole. Merwede počítá i se čtyřmi slepými silnicemi na okraji okresu, které umožní zásobování a vyvážení odpadků.

Podle radního nové rezidence Keese Diepeveena jsou občané Utrechtu velmi progresivní a jejich chování se rychle vyvíjí a mění. „V Nizozemsku máme nejvyšší počet sdílených aut na osobu. Je úžasné sledovat, jak průměrná domácnost mění své návyky. To platí zejména pro mladší generace,“ říká Diepeveen.

Přesto.

Pro ty, kteří se auta nebudou moct vzdát, bude k dispozici 1800 parkovacích míst v podzemních garážích na okraji oblasti. Budou ale drahá a neadresná. „Mít kolo by přece mělo být jednodušší než mít auto,“ řekl Guardianu architekt projektu Marco Broekman.

Doufá ale, že si obyvatelé Merwede vezmou příklad ze sousedství Vauban v Německu, kde nejprve poskytovali prostor k parkování pro každou druhou domácnost, postupem času však vlastnictví automobilů klesalo a nyní zůstává mnoho míst prázdných.

Foto: MARCO.BROEKMAN AND OKRA

Čtěte také:

Předchozí článekKoronavir JINAK. Tentokrát na zvednutí nálady. Děkujeme, že jste tady pro nás.
Další článekEmise oxidu uhličitého mohou díky koronaviru klesnout nejvíce od války.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno