Spisovatelka Laura Carneyová z New Jersey našla dlouho po smrti otce seznam jeho přání, která si za života chtěl splnit. Většina z nich na splnění stále čekala, a tak se do toho Laura pustila sama. Trvalo to téměř šest let a pomohlo jí to pochopit, jaký její otec vlastně byl.

V roce 2016 našla Laura Carneyová v semišovém pouzdře po svém otci vedle řidičáku, prstenu a pár dalších předmětů také potrhaný zmuchlaný papír. Během chvíle bylo jasné, že je to seznam věcí, které by Michael Carney rád zažil, ale bohužel už to nestihne. V roce 2003 totiž ve věku 54 let zemřel, poté co jej srazil nepozorný řidič, který psal na mobilním telefonu a projel křižovatku na červenou.

Když Laura a její manžel zjistili, co nevzhledný list papíru obsahuje, okamžitě oba věděli, že v jeho plnění budou pokračovat. Seznam s největší pravděpodobností pochází již z roku 1978, kdy se dnes čtyřiačtyřicetiletá Laura narodila, a obsahuje šedesát úkolů nebo spíše přání.

Foto: Courtesy of Laura Carney

Pět položek bylo již splněných včetně té, kdy chtěl Lauřin otec předvést vtipný monolog v nočním klubu. Naopak jedna byla označená jako nesplněná, Michael totiž už nestihl vrátit tisíc dolarů i s úroky svému otci.

Do zbylých 54 bodů se Laura s pomocí maminky, bratra a manžela vrhla bez váhání, přestože některé úkoly se na první pohled zdály jako nesplnitelné, například popovídat si s prezidentem. Ale nakonec se ukázalo, že Jimmy Carter, jenž byl ve funkci v době, kdy Lauřin otec seznam sepsal, stále učí v nedělní škole v Georgii, a tak se za ním vydala.

Na první pohled obtížně splnitelných byla i řada dalších položek, například napsat si s papežem nebo dostat pozvánku na politický sjezd. Ale vedle toho seznam obsahoval i mnoho „triviálních“ věcí jako například přeplavat řeku nebo vypěstovat meloun. Vzhledem ke způsobu smrti jejího otce pak Lauru asi nejvíce děsilo přání řídit výkonný automobil Chevrolet Corvette.

Foto: Courtesy of Laura Carney
Foto: Courtesy of Laura Carney

Některé body Laura nesplnila úplně doslovně, šlo třeba o položku „zazpívat na svatbě mé dcery“. Svatebčané místo toho Michaela uctili tím, že vypili lahev vína z roku 1978 označenou poznámkou „vypít na svatbě mé dcery“, a podle Laury pak toto víno lidem zpívalo v břiše.

Podobně přistoupila i k otcově záměru zatancovat si na svatbách svých vnoučat. Koupila proto stejný druh vína a bude ho schovávat až do té doby, dokud nebude vdávat své dcery.

Se smrtí otce se dlouho nemohla vyrovnat a až splnění všech bodů na jeho seznamu jí přineslo úlevu. „Pomohlo mi to lépe ho pochopit, vidět ho jako plnohodnotnou lidskou bytost a ne jen jako svého trapného tátu,“ řekla listu The Washington Post a dodala, že ve výsledku tak mohla porozumět i sama sobě.

Dokud jsem ten seznam nenašla, myslela jsem si, že jsem spíš jako máma, ale když jsem ty věci plnila, zjistila jsem, že v mnoha věcech se podobám jemu,“ vysvětlila.

Poslední úkol ze seznamu si Laura odškrtla po pěti letech a jedenácti měsících 27. prosince, když ve studiu nahrála pět otcových oblíbených písní.

Foto: Courtesy of Laura Carney

Mezitím si však sestavila i vlastní seznam a doporučuje to každému: „Začnete žít cílevědoměji a tím pádem bude mít váš život větší smysl.“ Ale nebojí se ani toho, že některé položky zůstanou neodškrtnuté: „I kdyby se to nestalo za mého života, možná to někdo udělá za mě. Ta myšlenka se mi líbí,“ uzavřela Laura Carneyová.

Foto: Courtesy of Laura Carney

Čtěte také:

Zdroj: Novinky.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno