Podnikatelka Ifedolapo Runseweová ze západoafrické Nigérie, tedy země silně závislé na příjmech z vývozu ropy, objevila nedávno další druh černého zlata: použité pneumatiky. Svou firmu na recyklaci tohoto materiálu založila loni a tehdy pro ni pracovali jen čtyři lidé. Dnes zaměstnává 128 pracovníků, kteří dosud zrecyklovali přes 100 000 ojetých gum a proměnili je v řadu jiných produktů, od zpomalovacích prahů na silnice po dláždění dětských hřišť, napsala agentura Reuters.

,,Částečně mě motivovalo vyrábět něco nového z toho, co by se jinak někde povalovalo jako odpad,“ vysvětluje Runseweová. ,,Kolem pneumatik jsme schopni vytvořit celý řetězec,“ dodává majitelka továrny ve městě Ibadan, mezi jejíž nejprodávanější produkty patří dlažební kostky vyrobené z recyklované gumy. V nejlidnatějším státě Afriky je však podle agentury Reuters velký zájem i o další zboží vyrobené ze starých gum.

,,Je důležité podporovat každého, kdo v naší zemi recykluje,“ domnívá se Houssam Azem, zakladatel klubu vodních sportů ve městě Lagos, jenž od Runseweové nakoupil dláždění pro dětské hřiště. ,,Vzít pneumatiky, které zatěžují životní prostředí, a udělat z nich něco, na čem si mohou hrát děti, je podle mě výhra pro všechny,“ dodává Azem.

Foto: Reuters

Likvidace odpadu v Nigérii je přinejmenším nerovnoměrná, píše Reuters. Ve vesnicích a městech jsou běžně k vidění hromady odpadků a lidé je také často v noci spalují, jelikož nemají jiné bezpečné metody, jak se jich zbavit. Pneumatiky se obvykle někde odhazují.

Firma nigerijské podnikatelky vykupuje ojeté gumy hlavně od sběračů odpadků, kteří za jeden kus dostávají od 70 do 100 nigerijských nair (zhruba čtyři až pět korun). Někdy jí surovinu dodávají také automechanici, jako je Akeem Rasaq, jenž si pochvaluje, že si tak může na starých pneumatikách trochu přivydělat. ,,Většina pneumatik končí ve veřejné kanalizaci a ucpává odtok, ale věci se mění,“ konstatuje.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Čtěte také:

Zdroj: Ekolist.

Předchozí článekDánská živá knihovna vypráví inspirující příběhy skutečných lidí a zbavuje předsudků
Další článekNejvětší dřevěný mrakodrap v Evropě zabrání vypuštění až 9 tisíc tun uhlíkových plynů. Stojí ve švédském Skellefteå

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno