Osmnáctiletá Polka Krystyna Paszko se poté, co v mnoha zemích Evropské unie rostou počty případů domácího násilí, rozhodla pomoci jeho obětem. Založila fiktivní webovou stránku, která se tváří jako e-shop s kosmetikou, ale přitom jde o horkou linku, kterou mohou využít všichni, kteří ho prožívají.

E-shop nese název Rumianki i bratki – naturalne kosmetyki SKLEP a komunikuje se svými zájemci kódovým jazykem tak, aby agresor nepojal podezření, že ho chce jeho oběť nahlásit na policii. Konverzace, kterou klient vede s e-shopem, se tedy jakoby týká kosmetiky, ale je za ní skrytý význam. Psycholog zastupující fiktivní e-shop se například ptá, jestli kožní problémy klientky trvají už dlouho. Myslí ale samozřejmě problémy týkající se domácího násilí. Pokud „nakupující“ dokončí fiktivní objednávku a zadá do systému adresu, na místo se vydají bezpečnostní složky.

Celá iniciativa měla být podle Paszko určená pouze pro její přátelé, kteří potřebovali takovouto pomoc. Zájem o ni byl ale mnohem větší, k 15. březnu služba pomohla už 350 obětem domácího násilí. Z toho 10 % tvoří muži.

Paszko si se svým nápadem vysloužila Evropskou cenu za solidaritu udělovanou Evropským hospodářským a sociálním výborem. Server Notes from Poland zveřejnil vyjádření výboru, které poskytl pro polský server RMF24: „Projekt naprosto odpovídá potřebám v éře lockdownu, která pro mnoho obětí domácího násilí znamená být dlouhodobě zavřený se svými agresory ve velmi omezeném prostoru.“ Výbor dále oceňuje, že je služba dobře dostupná mladým lidem. O prospěšné iniciativě informovala Hate Free Culture.

Facebook Page Screenshot

Čtěte také:

Zdroj: Wave news.

Předchozí článekDo 13 let neuměl číst. Teď se mladý Brit chystá na doktorát a plánuje změnit školství
Další článekNasycená půda na většině území republiky je dobrý výchozí stav

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno