Yosemitský národní park v Kalifornii, který byl vyhlášen před 130 lety, 1. října 1890, je jedním z největších přírodních pokladů USA. Turisty z celého světa lákají skály, starobylé sekvoje, vodopády i škála rostlin a živočichů. K dominantám parku patří Yosemitský vodopád (739 metrů), nejvyšší v Severní Americe, či nejvyšší žulový monolit na světě zvaný El Capitan, na jehož přes kilometr dlouhou svislou stěnu se těší hlavně horolezci.

Park se rozkládá na ploše 3029 kilometrů čtverečních v horách Sierry Nevady. Zahrnuje pět hlavních vegetačních pásem. Ročně jej navštíví zhruba čtyři miliony lidí, drtivá většina z nich míří do Yosemitského údolí, které je jen malou částí rozlohy parku. Jsou z něj však krásné výhledy. V roce 1984 byl park zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Mezi další podobné přírodní atrakce v USA patří Grand Canyon či Yellowstonský park (1872), první národní park na světě.

Foto: David Mark.
Foto: Pexels.

Už jste četli?

Zdroj: ČTK, Ekolist.

Předchozí článekBylo jí 18 let, když ho poprvé uviděla. „Hned jsem věděla, že chci být s ním,“ říká babička po 68 letech manželství.
Další článekKdyž uslyšel hluk v keři, hned vytáhl kameru. Mladíkovi se podařilo natočit vzácného černého leoparda

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno