Hayley Arceneauxová se před lety vyléčila z rakoviny kostí, která jí byla diagnostikována v deseti letech. Letos v lednu ji vybrali pro posádku civilní mise do vesmíru, za kterou stojí společnost SpaceX a která by měla odletět ještě letos. Arceneauxová se tak v 29 letech stane nejmladší Američankou ve vesmíru.
Hayley Arceneauxová pracuje jako asistentka lékaře v dětské nemocnici v Memphisu, státě Tennessee, kde se sama jako dítě léčila. Začátkem roku získala 29letá Američanka místo v prvním civilním letu společnosti SpaceX do vesmíru, který by měl odstartovat ještě letos z floridského Kennedy Space Center.
Arceneauxová získala místo nejen díky svému zajímavému životnímu příběhu, ale i lékařským a ošetřovatelským zkušenostem. Kromě ní do speciální kapsule, kterou vynese raketa Falcon 9, usednou dva výherci soutěže a velitel posádky, 38letý miliardář a pilot Jared Isaacman, který celou misi platí. Identitu dalších dvou členů posádky odhalí Isaacman v průběhu března.
,,Myslím, že tahle mise bude inspirativní v mnoha ohledech. Ukáže, že je možné cokoliv,“ citoval nejmladší členku posádky britský zpravodajský web BBC.
Kromě toho, že bude Hayley Arceneauxová nejmladší Američankou, která kdy navštívila vesmír, stane se také prvním člověkem ve vesmíru s umělými náhradami v těle. Jako desetileté jí totiž v rámci léčby museli lékaři některé kosti v nohách vyměnit za umělé. Nikdy by tak například neprošla přísnými kritérii výběru posádky na vesmírné misi NASA.
,,Až do letošní mise bych se nikdy nemohla stát astronautkou. Tahle ale otevírá cesty do vesmíru i lidem, kteří nemají perfektní zdravotní stav,“ řekla Arceneauxová.
O bezpečnosti cesty do vesmíru ji přesvědčili také její bratr a švagrová, oba kosmičtí inženýři. Vesmírné mise se nebojí, i díky tomu, čím si jako dítě prošla.
,,Věřím vedoucím inženýrům, kteří mají misi na starosti. Možnost reprezentovat pacienty s rakovinou a ty, kteří se vyléčili, je pro mě nesmírná pocta. Není to totiž tak dávno, co jsem byla jedním z nich. Když procházíte léčbou, jste tak upnutí na přítomnost, že je těžké myslet na budoucnost. Doufám, že tahle mise jim pomůže představit si, kam se můžou v budoucnu dostat,“ uvedla Hayley Arceneauxová.
Všichni účastníci mise SpaceX projdou měsíce trvajícím náročným tréninkem, včetně situací, kdy bude simulován jejich pohyb v prostředí s nulovou gravitací.
Arceneauxová si podle BBC již vyzkoušela svůj speciální oblek, který jí přišel těžší, než předpokládala. V něm stejně jako další její kolegové stráví několik dní na palubě kapsule SpaceX Dragon, která bude cirkulovat po oběžné dráze Země.
Zpět by posádka měla přistát na vodě na západním pobřeží Spojených států. Přesné datum startu z floridského Kennedy Space Center zatím není známo.
Na palubě vesmírného plavidla nebude žádný profesionální astronaut, Isaacman je však zkušeným pilotem. SpaceX Crew Dragon 2 má být zcela autonomní stroj.
Čtěte také:
- Zpěvák Jon Bon Jovi přesvědčil ženu, aby neskočila z mostu
- ROZHOVOR DNE. V Mikulově vznikla skupina cestovatelů a pořádají přednášky s významnými českými cestovateli
- Česko žasne a je pyšné. Další obří úspěch našich horolezců, jako první na světě vylezli na vrchol Muču Kiš (7480 metrů) v Pákistánu
Zdroj: Aktuálně, BBC.