Lidé jsou zamčeni doma, příroda ožívá. Tak by se ve zkratce dalo popsat to, co se děje na východě Indie ve státě Uríša.

Ale hezky od začátku.

Kareta zelenavá připluje na “své místo“ naklást vejce až šestkrát do roka. Pak ale na dalších pět let odpluje do moře. Zvláštností je, že želvy se vracejí naklást své vejce tam, kde se kdysi samy narodily. Tato romantická tradice ale může být i kamenem úrazu v případě, že stoupající hladina moře mezitím ostrov zatopí. Nebo v dalším případě, když se hnízdo stane turistickým místem. Tak, jak se to stalo ve státě Uríša.

Kdysi na místních plážích trůnilo tisíce želvích dam. Snášely vajíčka a rády se vracely. Místo patřilo k jejich největším hnízdům.

Jenže potom se pláže staly komerční lahůdkou. Lidé, lodě, hluk, odpad. To vše želvy odradilo natolik, že v roce 2019 tam nebyla ani jedna. Navíc jsou karety zelenavé ohroženým druhem.

Až do letošního roku.

Jenže letošní rok znamená zlom. Pro celý svět. Lidé jsou v karanténě a Indie není výjimkou. Lidé jsou tři týdny ve svých domovech a to znamená jedinou věc. Pláže zejí prázdnotou.

A to opět přilákalo “pamětnice dinosaurů“.  Podle místních policistů byly do dnešního rána na pláži desítky tisíc želvích dam. Odhadují, že se letos vylíhne několik tisíc mláďat.

Ale.

Karetí snůška se vylíhne v průměru během 55 dnů. Dostat se z kožovitého vajíčka je první krok k životu. Skutečně „na svět“ se ještě musí provrtat pískem. Od tohoto prvního okamžiku na povrchu musí začít bojovat o svůj život. Malé karetky váží v průměru okolo 17 gramů a jejich poněkud neohrabané tělo má na délku 5 centimetrů. Měkký krunýř jim neposkytuje žádnou ochranu a tak jsou pro číhající mořské ptáky, ale i sovy, kočky, psy a potkany, vítanou masitou pochoutkou. I když jsou zabarveny tmavě, nedá se říct, že by byly v noční tmě neviditelné. Jedinou záchranou jim je zpěněná hladina moře.

Proto se místní policie bude snažit želví prcky od všech možný “lidských“ rizik uchránit. Dokonce je také tým dobrovolníků, kteří budou dohlížet, aby se po skončení karantény pláž nezaplnila tisíci lidmi a loděmi.

Snad se to letos povede!

Čtěte také:

Úvodní foto: Ankit Kumar ,IFS

Předchozí článekKoncertní sál vyměnila za supermarket.Zpěvačka si na ztrátu práce nestěžuje a doplňuje zboží.
Další článekČistší vzduch v Evropě. Díky opatřením proti pandemii je méně oxidu uhličitého.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno