Na Apple TV+ je nově k vidění přírodovědný dokument produkovaný veřejnoprávní televizí BBC s názvem Rok, který změnil Zemi. Jeho cílem je ukázat, jak pandemie a s ní spojená opatření změnily přírodu po celém světě. Vypravěčem se stal známý britský přírodovědec, dokumentarista a populizátor vědy David Attenborough.

Podle Attenborougha měla pandemie na přírodu a na vztah lidí k ní samotné pozitivní dopady. Přímo pro Apple TV+ řekl: „Během těžkého roku mnoho lidí znovu objevuje hodnotu a krásu přírody a nachází v ní pohodu. Lockdown vytvořil unikátní experiment. Ukázal nám, jaké dopady má na přírodu naše činnost. Příběhy, které jsou reakcí na lockdown, ukazují, že i malé změny mohou dělat velké věci.“ Pro televizní stanici CBS pak ještě dodal: „Méně hluku, méně kouře ve vzduchu. Všechna stvoření kolem nás za poslední rok jen vzkvétají.“

Pozitivní dopady demonstruje dokument třeba na příkladu velryb, kterým pandemie pomohla v komunikaci. Dřív se rodiče, kteří plavali třeba za potravou, nemohli od svých mláďat vzdálit příliš daleko. Díky tomu, že z důvodu omezení turismu ubylo hlučných výletních lodí, však velryby slyší svoje zvukové signály i na větší vzdálenosti a s mláďaty se tak mohou dorozumívat na dálku.

To je jen jeden z mnoha případů, který ukazuje, že stačí opravdu málo k tomu, aby se výrazně zlepšily životní podmínky pro mnoho organismů. O novém dokumentu informoval také server Good News Network.

Čtěte také:

Zdroj: Good News Network, Wave News.

Předchozí článekZnovuobjevená odrůda by mohla zachránit kávu před globálním oteplováním
Další článekDivocí koně v Podyjí začali spásat i lesní část pastviny

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno