Podle nové studie bylo díky celosvětové dohodě o ochraně biologické rozmanitosti zachráněno až 48 druhů ptáků a savců před vyhynutím. Rys iberský, kondor kalifornský a prase zakrslé patří mezi zvířata, která by bez ochranných programů vyhynula. Zjistil to výzkum vedený vědci z univerzity v Newcastlu ve spolupráci s asociací ochranářských organizací BirdLife International.

Studie odhaduje, že míra vymírání ptáků a savců by byla během období od roku 1993 do současnosti třikrát až čtyřikrát vyšší. S rokem 1993 se pracuje proto, že v tomto roce vstoupila v platnost Dohoda OSN o biologické rozmanitosti. Od té doby vyhynulo 15 druhů ptáků a savců, vědci však tvrdí, že 28–48 druhů bylo zachráněno.

Patří mezi ně třeba malý papoušek amazoňan portorický. Počty tohoto druhu se v roce 1975 snížily na pouhých 13 jedinců žijících v divoké přírodě, díky záchrannému programu ale postupně opět vzrostly. Pomocí informací o velikosti populace daného druhu, trendech, hrozbách a usilování o ochranu přírody, které vědci získali od 137 globálních odborníků, filtrovali dlouhý seznam 17 046 druhů ptáků a savců. Identifikovali užší seznam 81 druhů, které byly v rámci Mezinárodní unie pro ochranu přírody uvedeny jako ohrožené. Podrobnosti se pak použily k výpočtu pravděpodobnosti vyhynutí druhu bez ochranných opatření.

Samice rysa iberijského s mláďaty. Foto:http://www.lynxexsitu.es,Wikimedia Commons,CC BY 3.0,©

Podle kalkulace se zabránilo vyhynutí 21 až 32 druhů ptáků a zachránilo se 7 až 16 druhů savců.

Už jste četli?

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekMladík zastavil celou dopravu, aby mohl přenést postiženou ženu přes přechod
Další článekZ vojny přicházeli bez nosu i čelisti, Anna jim zázračnýma rukama vracela sebevědomí

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno