Každý si dnes hřeje své teplé místečko. Lidé chtějí čím dál více peněz. Zaměstnanci si občas málem roztrhnou pusu, když si říkají o nástupní plat. Ředitelé si lebedí ve svých vyhřátých kancelářích. Některé společnosti takto šlapou, jiné ale ne.

Výjimkou se stal ředitel společnosti Maveric, Dan Price. Ten se před čtyřmi roky rozhodl zvýšit plat, ne jednomu, ne deseti, ale rovnou všem 120 zaměstnancům. A nestačil se divit.  

Price byl ve svých 31 letech majitel společnosti. Byl do smrti zajištěný a vydělával v přepočtu desítky milionů korun ročně. Jenže jeden příběh mu obrátil myšlení vzhůru nohama.

V roce 2015 se při cestování v horách dozvěděl Price od své kamarádky Valerie, bývalé členky armády a veteránky z Iráku, krutou realitu jejího života, rozhodl se jednat.

„Je to někdo, kdo si zaslouží uznání a její pracovní vytížení to dokazuje,” řekl na adresu ženy ze Seattlu, která měla dvě práce, a přesto se dostávala do finančních problémů, přestože její roční příjem činil 40 tisíc dolarů (920 tisíc korun). To však na životní náklady ve velkoměstě nestačilo.

A tak si svůj plat snížil rovnou o 9O%.

A začalo se dít. Zaměstnanci se mu odvděčili.

Tržby jeho firmy po zvýšení platu vzrostly o dvojnásobek! Ředitel zvýšil minimální mzdu všem zaměstnancům na 70-tisíc dolarů (1,4 mil. Kč) ročně. Přitom svoji výplatu si výrazně snížil. Svoje úspory dal do firmy a prodal všechny zbytečné věci. Ty, které k životu nepotřeboval a měl je pouze na “vychloubání “. Například prodal dva domy.

Také přijal další zaměstnance a to se mu vyplatilo. Původně měla firma zisk 3,8 miliardy dolarů ročně, po zvýšení platu firma vydělává přes 10 miliard dolarů ročně.

Co je ale mnohem důležitější, to jsou důsledky pro jeho zaměstnance.

 „Před zavedením minimální mzdy se ročně zaměstnancům narodily maximálně dvě děti. Za necelých pět let od zavedení jich je přes 40. Více než desetina lidí si mohla pořídit vlastní bydlení, do té doby to bylo pouze jedno procento. Lidé si vytvářejí rezervy a téměř tři čtvrtiny zaměstnanců si zaplatily předchozí dluhy,”  říká Dan.

Pochopitelně se našli i škarohlídi, kteří argumentovali tím, že zaměstnanci začnou být líní, nevděční, hamižní a rozhazovační. Dva z nich dokonce kvůli tomu podali výpověď. Výsledky firmy a nálada mezi vděčnými zaměstnanci však hovoří za vše.

Už je tomu pět let, Dan má stále svoji minimální mzdu a tvrdí, že žije naplněnější a spokojenější život…než s miliony na svých účtech. A možná i proto je držitel mnoha ocenění některými označován za nejlepšího šéfa ve Spojených státech.

Danova společnost může jít příkladem pro všechny, hrnou se mu stovky životopisů. Spousta lidí by v takové společnosti chtěla pracovat. Aby také ne.

Čtěte také:

Úvodní foto: goalcast.com Zdroj: Novinky.cz

Předchozí článekJe mu 100 let a porazil koronavirus. Číňan je nejstarším člověkem, který se uzdravil.
Další článekZázrak, nebo pokrok vědy? Na světě se vyléčil druhý pacient s virem HIV, oznámili to lékaři.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno