Podle vídeňského radního pro životní prostředí Jürgena Czernohorszkeho plánuje Vídeň v následujících letech transformaci města do příkladné metropole využívající solární energii. Do roku 2040 má Vídeň navíc dosáhnout uhlíkové neutrality. Do konce funkčního období, které skončí 2025, proto současné vedení radnice plánuje ročně instalovat tolik fotovoltaických elektráren, kolik bylo v souhrnu instalováno za posledních patnáct let.

„Vídeň se chce ujmout role aktivního města a bude instalovat fotovoltaické elektrárny na veřejných a městských budovách všude tam, kde to bude možné,“ okomentoval ambiciózní cíle vídeňské radnice radní pro životní prostředí Czernohorszky. Fotovoltaická ofenzíva Vídně má za cíl oživit i pracovní trh rakouské metropole. Ambiciózní plány města se totiž neobejdou bez dostatečných kapacit projektantů, odborníků, řemeslníků a ani instalatérů. „Tím zajistíme asi 1 200 stálých pracovních míst“, dodává vídeňský radní.

Aby se Vídni její fotovoltaická ofenzíva vydařila, bude pro její instalaci potřebovat plochy o velikosti devadesáti až sta fotbalových hřišť. Styčné místo pro občany, kteří se budou chtít do městské iniciativy zapojit, zjednoduší schvalovací proces a ztrojnásobí současnou výši roční podpory z jednoho na tři milióny eur. Fungovat začne už letos.

Při svých plánech se Vídeň plánuje zaměřit hlavně na instalaci fotovoltaických elektráren na střechách budov, jejich fasádách, na parkovištích, skládkách, školách a dalších plochách zapojených do městské infrastruktury.

Ekologie čistí vzduch

Investice do opatření na ochranu životního prostředí se Vídni vyplácí. Koncem prosince zaznamenala rakouská metropole vůbec nejčistší ovzduší od počátku měření. Hodnoty ze všech sedmnácti měřících stanic, které ve Vídni monitorují kvalitu ovzduší během loňského prosince zaznamenaly vůbec nejnižší oxidu uhličitého a jemného polétavého prachu od počátku měření.

Za výrazné zlepšení kvality ovzduší ve Vídni může prý pandemie i rozvoj elektromobility a podpora městské hromadné dopravy. Ovzduší ve Vídni se zlepšuje a vykazuje letos dokonce nejlepší výsledky od počátku měření. „Už v roce 2019, tedy ještě před lockdownem, jsme naměřili nejnižší hodnoty škodlivých látek v ovzduší a podařilo se nám také dodržet hraniční hodnoty dané Evropskou unií“, říká k pozitivním výsledkům vídeňského ovzduší Heinz Tizek z magistrátního oddělení 22 zabývajícím se životním prostředím.

Podle Tizeka současná pandemie tomuto trendu pomohla a také ho zintenzivnila. Ke zlepšení došlo především v hodnotách oxidu dusičitého, na který mají vliv výfukové plyny z automobilů. Na jaře byla hodnota kvůli lockdownu výrazně nižší než obvykle, u hodnot jemného polétavého prachu to však bylo přesně naopak. I přes lockdown byly ve druhé polovině března vyšší než v předchozích týdnech. Důvodem bylo, že jsou hodnoty jemných prachových částic měřeny ze vzduchu a jsou silně závislé na meteorologii. Přesto dosáhly hodnoty jemného polétavého prachu letos nejnižších hodnot od začátku měření.

Opatření přijatá Vídni prý nesou své ovoce: od roku 2003 se podíl jemného polétavého prachu snížil na polovinu. Hraniční hodnoty pro celou EU byly v posledních osmi letech rovněž dodrženy a v některých případech dokonce klesly pod hranici. Minulý rok pak došlo k dodržení limitních hodnot na všech měřicích stanovištích. Tyto výsledky pro Vídeň prý ale ještě nejsou dostačující. Nový městský radní pro životní prostředí Jürgen Czernohorszky chce totiž do roku 2040 učinit Vídeň klimaticky neutrální.

Čtěte také:

Zdroj: Obnovitelně.

Předchozí článekSamoživitelku zatkli, nechala děti o samotě v době, kdy musela do práce. Lidé jí teď posílají peníze na bydlení
Další článek70 dní na moři. Jednadvacetiletá britská učitelka je nejmladší ženou, která sama převeslovala Atlantik

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno