Taky se Vám stalo, že na Vás naběhli nepříjemní prodejci suvenýrů a nechtěli Vás pustit? Tak přesně tohle v Římě končí. Hlavní město Itálie jde do boje se stánkaři. V lednu zmizeli u populárních památek prodejci suvenýrů. Zakázány jsou i vozíčky s jídlem.

 Foto: Shutterstock

Důvodem je ochrana kulturního dědictví Říma a zvýšení bezpečnosti okolo nejnavštěvovanějších památek. Zákaz platí u Kolosea, Fontány di Trévi, Španělských schodů, Pantheonu a do nařízení spadá i Circus Maximus.

Magnetky, selfie tyče, hrníčky, klíčenky a oblečení. To můžete koupit snad u všech populárních památek na světě. „Po léta byly památky v Římě zahlceny prodavači nápojů, panini a laciných cetek. A to už nebudeme tolerovat,“ uvedla starostka Virginia Raggiová.

Zrušeno tak zatím bylo celkem sedmnáct stánků. Podle Raggiové mnohé stánky se suvenýry a rychlým občerstvením “ničily obraz Říma.“ Navíc někteří prodejci suvenýrů pořádali doslova hony na turisty.

Z turistů je zboží, města je musí odmítat. Přednost mají životy místních, říká expert.

 Zákaz stánků je dalším z kroků, jak zlepšit veřejný prostor jednoho z nejnavštěvovanějších měst světa. Loni v létě vedení Říma zakázalo sezení na Španělských schodech, koupání v místních fontánách nebo chození po ulicích bez trička. Zakázán byl také nelegální prodej lístků před turistickými památkami. 

Hlavní město Itálie každým rokem navštíví více než deset milionů turistů. 

Zdroj:Aktuálně. Úvodní foto:Pexels.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno