Pařížská starostka Anne Hidalgová odsouhlasila transformaci nejznámější pařížské třídy Champs-Élysées. Přestavba bude stát 250 milionů eur a dokončena by měla být za devět let.

Rekonstrukce Champs-Élysées má podle starostky Paříže Anne Hidalgové proměnit téměř dva kilometry dlouhou třídu v „mimořádnou zahradu“. Město ovšem k úpravám Elysejských polí přistoupí až poté, co v Paříží proběhnout olympijské hry, které jsou naplánované na rok 2024.

Výbor za Champs-Élysées o přestavbu usiluje od roku 2018. „Legendární avenue ztratila za posledních třicet let svůj lesk. Postupně se vyprázdnila od Pařížanů a byla zasažena několika krizemi, jako jsou žluté vesty či stávky,“ uvedli členové výboru v prohlášení.

Avenue je podle prezidenta výboru Jeana-Noëla Reinhardta jednou z nejkrásnějších na světě. „Ovšem my, co tu pracujeme každý den, si tím ale nejsme tak jisti.“ Na třídě sice přibývá lidí a obchodů, Francouzům se ale jeví jako zničená.

Výbor vedl veřejné diskuse, co by na ulici mělo být. Schválený projekt zahrnuje zúžení silnic o polovinu, druhá půle se má změnit na korza: chodníky a trávníky plné květin a stromů. Stromy mají současně zlepšit kvalitu vzduchu v srdci města.

Champs-Élysées je francouzský název označující ráj v řecké mytologii – Elysium. Původně šlo o kombinaci bažin a zahrad.

Dnes je známá zejména díky drahým kavárnám, luxusním obchodům a showroomům automobilek. Každý rok 14. července se zde také koná významný průvod u příležitosti dobytí Bastily (1789).

Champs-Élysées podle architekta ztělesňuje problémy měst po světě: znečištění, automobily, turismus a konzum. Podle něj se musí přetransformovat v „ekologičtější, chtěnější a inkluzivnější“ místo.

Plán také počítá s opravou Place de la Concorde, největšího náměstí v Paříži. To je teď pro vedení města hlavní prioritou, protože má být opraveno ještě před olympiádou.

Starostka Anne Hidalgová uvedla pro noviny Le Journal du Dimanche, že se jedná o jeden z projektů ze série oprav města „před a po roce 2024“. Proměna se bude týkat i okolí Eiffelovy věže, stane se z něj „mimořádný park v srdci města“.

Čtěte také:


Předchozí článekVideo: Chlapec si sedl v centru města za klavír a na pár minut se kolem něj zastavil život
Další článekNádherné fotografie pro Váš hezčí den. Špičkoví světoví fotografové bojují o své Oscary

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno