Osmdesátnici Peggy MacSweenovou potěšil už na začátku prosince nečekaný vánoční dárek. Díky svému sousedovi a jeho detektoru kovu si mohla znovu nasadit svůj snubní prsten, který před padesáti lety ztratila při práci na poli. ,,Myslela jsem, že už ho nikdy v životě neuvidím,“ přiznala dojatá seniorka ze Skotska.

Uplynulo dlouhých padesát let od chvíle, kdy Peggy MacSweenová sbírala brambory na ostrově Benbecula ve skotských Vnějších Hebridách a ztratila při práci na poli svůj snubní prsten. ,,Oprašovala jsem písek z rukavic a někdy v té chvíli mi musel nedopatřením upadnout. Až když jsem se vrátila domů, všimla jsem si, že ho nemám,“ popsala šestaosmdesátiletá stařenka.

Peggy and John MacSween
Foto: Peggy a John MacSweenovi.

Bezprostředně poté se ho na poli několikrát pokoušela najít, ale všechny pokusy byly marné. Manžel John, kterého si vzala v červenci 1958, jí proto na dovolené koupil jiný prsten jako náhradu. Když se však MacSweenová před časem o dávné příhodě bavila se svým sousedem Donaldem MacPheem, rozhodl se do hledání ztraceného pokladu pustit znovu. Píše o tom deník The Guardian.

MacPhee měl ovšem oproti své sousedce výhodu. Před sedmi lety si pořídil detektor kovu a pomocí instruktážních videí na YouTube se s ním naučil poměrně zručně pracovat. Vyrazil tedy s přístrojem na louku ležící na pobřeží ostrova, kde kdysi bývalo bramborové pole. Naneštěstí se z něj v posledních letech stalo oblíbené místo pro bujaré večírky, takže se tam povalovala hromada plechovek od alkoholu, které muži pátrání podstatně ztížily.

,,Pročesáváním oblasti jsem strávil tři dny a vyhrabal jsem tam asi devadesát jam. Detektor bohužel vydává stejné zvukové signály, pokud narazí na zlatý prsten, i pokud najde jen zátku od plechovky nebo koňskou podkovu. Navíc jsem šperk hledal na pozemku o zhruba pěti tisících metrech čtverečních, takže moje šance na úspěch byly mizivé,“ přiblížil majitel místního hostelu.

McPhee dug 90 holes over three days.
Photograph: Donald MacPhee

Štěstí mu ale přálo, takže po třech dnech usilovné práce vrátil prsten do rukou jeho majitelky. ,,Byl v naprosto nepoškozeném stavu. Paní MacSweenová si ho nasadila na prst a pořád jí dokonale seděl,“ vyzdvihl MacPhee. ,,Když mi řekl, že mi něco musí ukázat, a vytáhl můj ztracený prsten, nemohla jsem tomu uvěřit. Celé roky jsem si myslela, že už ho nikdy v životě neuvidím,“ přiznala MacSweenová.

Peggy MacSween with Donald MacPhee and the wedding ring she lost in a potato patch Western Isles 50 years ago
Photograph: Donald MacPhee
Rings
Photograph: Donald MacPhee

Čtěte také:

Zdroj: Aktuálně.

Předchozí článekMísta na cvičení jógy. Na severní Moravě vznikají yogapointy
Další článekMuž ze Skotska a jeho psice Luna ušli tisíce kilometrů přes Kanadu na podporu obnovy pralesa

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno