Jako první země na světě Skotsko jednohlasně rozhodlo, že dámské menstruační pomůcky budou zadarmo. Jedním z impulzů k tomu bylo, že mnohým ženám při vysokých výdajích na hygienické potřeby nezbývaly peníze.

Předsedkyně Skotské národní strany Nicola Sturgeon zmínila na svém Twitteru, že je pyšná, že může být součástí tohoto průlomového momentu. Zákon navazuje na předchozí vyhlášku, kdy byl garantován volný přístup k tamponům či vložkám ve školách, univerzitách i veřejných budovách v celém Skotsku. Také v tomto stylu poskytování hygienických pomůcek byla země první na světě. Následně byla vyhláška přenesena do Anglie i Walesu. V rámci nově schváleného zákona je nyní v plánu vytvořit celostátní iniciativu, která zajistí distribuci těchto pomůcek zdarma pro všechny, kdo je bude potřebovat, uvádí deník The New York Times.

Tajemnice kabinetu pro komunity a místní rozvoj Aileen Campbell řekla: „Všichni zde souhlasí s tím, že by nikdo z naší společnosti neměl trpět nedůstojností a absencí možnosti uspokojit své základní potřeby.“ Pandemie situaci údajně výrazně zhoršila a zároveň urychlila prosazení zákonu. Podle studie, vypracované charitou Plan International U.K., téměř třetina žen ve věku od 14 do 21 let měla problém sehnat menstruační pomůcky v době prvního lockdownu. Školy a veřejné budovy, které tuto hygienu volně poskytují už přes rok, byly zavřené. Mnohým ženám tak vložky a tampony chyběly. Tvůrkyně zákona Monica Lennon prohlásila: „Je to důležitější než kdy jindy, protože menstruace se kvůli pandemii nezastaví.“

Čtěte také:

Zdroj: The New York Times.

Předchozí článekPři narození vážili jen přes 600 gramů! Tatínek své předčasně narozené synky v porodnici zahřívá tělem
Další článekLékař na chodbě uslyšel pláč, vešel do pokoje a uviděl stařečka v slzách. Ten mu řekl jedinou větu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno