V ugandském národním parku Bwindi se za minulých šest týdnů narodilo ve skupině tamních goril horských pět mláďat. Jde o nevídaný počet, protože za celý loňský rok přibyly jenom tři nové gorilky. O nezvyklé populační explozi informovala ve středu ugandská agentura ochrany přírody (UWA). Gorily horské patří k ohroženým druhům, odhaduje se, že jich je kolem jednoho tisíce.

Podle UWA je letošní rok výjimečný, protože od jeho začátku se narodilo sedm mladých. To poslední minulý víkend. Přesný důvod přírůstku ale není jasný, uvedl zpravodajský server BBC.

Pět gorilek, které přibyly v šesti týdnech, náleží k různým rodinám, tvrdí BBC.

Park nyní znovu začíná přijímat turisty, kterým byl vstup kvůli covidu-19 od března zakázán. Návštěvy se obnovují, ale jenom v malých skupinách. Obavy z nákazy vzhledem k velmi podobné DNA lidí a goril jsou velké.

Do chráněných oblastí nyní úřady pouští malé skupiny návštěvníků za přísnějších bezpečnostních opatření. Musejí mít roušky a udržovat větší odstup.

V tamním parku žije asi 400 goril, které náležejí k desítce rodinných skupin. Kromě Ugandy se gorily nacházejí také v Kongu a Rwandě.

Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) původně gorily horské řadil ke kriticky ohroženým druhům, ale díky intenzivní ochraně mohl v roce 2018 jejich status změnit a gorily nyní patří do skupiny ohrožených.

Už jste četli?

Zdroj: BBC, Ekolist.

Předchozí článek„Je důležité být vzorem pro své děti,“ říká Elaine, která před 25 lety vyhrála jackpot. Přesto dál doplňuje regály v obchodě
Další článekZa peníze tu nenakoupíte. Na Slovensku otevřeli bezplatný obchod, lidé si tu pomáhají a netvoří další odpad

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno