Před pekárnou Laika Cheesecakes and Espresso v texaském San Antoniu se ve dnech po zahájení ruské invaze na Ukrajinu táhla nekonečná fronta. Tisíce lidí si do podniku přicházely pro zákusky a kávu, díky čemuž majitelka podniku Anna Afanasieva, původem z Ukrajiny, mezi 25. a 27. únorem vybrala více než 72 400 dolarů (přes 1,7 milionu korun) na podporu svých krajanů ve východní Evropě.

Ve čtvrtek 24. února ráno šla Anna Afanasieva zrovna nakupovat, když ji u regálů s potravinami vyrušilo zvonění telefonu. Její matka žijící na Ukrajině jí volala, že právě nedaleko zaslechla velký výbuch a že má strach. ,,Snažila jsem se matku uklidnit s tím, že určitě šlo jen o vojenské cvičení ukrajinské armády. Sama jsem si nepřipouštěla, že by Ukrajině mohlo hrozit nějaké nebezpečí,“ popsala Afanasieva pro zpravodajský web stanice CNN.

Pak si ale prošla nejnovější zprávy na sociálních sítích a zjistila, že na její vlast, kde nechala své přátele a rodinu, zaútočilo Rusko. Kdyby mohla, vyrazila by v té chvíli podle svých slov na starý kontinent, aby nezávislost Ukrajiny bránila v prvních liniích. ,,Duší pořád zůstávám Ukrajinka, takže válku ve své domovině považuji za nejhorší věc, co se mi mohla stát,“ uvedla Afanasieva.

Osmadvacetiletá žena vyrostla v Oděse, kterou se Rusko podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v blízké době chystá bombardovat. Do Spojených států poprvé zamířila v roce 2013 v rámci výměnného studentského pobytu. Když během studia poznala svého manžela, rozhodla se za oceánem zůstat a v prosinci roku 2020 si v Texasu spolu se slovenským společníkem Viktorem Krizmou otevřela vlastní pekařství.

Hned první den invaze na sociálních sítích svého podniku zveřejnila informaci, že všechny výtěžky z prodeje v následujících třech dnech pošle na speciální účet Národní banky Ukrajiny, kam mohou lidé přispívat na účely obrany. Když následující ráno přišla do práce, čekala tam na ni už fronta, která se táhla kolem několika přilehlých bloků.

Stačily čtyři hodiny, aby v pekárně nezbyl žádný cheesecake, a podobně rychle se vyprodala i káva. ,,Musela jsem jít mezi zákazníky, kteří před vchodem čekali třeba už od rána, a říct jim, že pro ně bohužel nic nemáme. Mnoho z nich šlo přesto dovnitř, aby nám peníze jen tak darovali. Nedorazili kvůli dortům, ale aby pomohli Ukrajině,“ popsala Afanasieva.

Když na konci prvního válečného víkendu peníze přepočítala, zjistila, že celá čtvrtina vybraného obnosu pocházela od hostů, kteří přispěli, aniž by na ně zbylo zboží. ,,Vůbec jsem nečekala, že k nám dorazí celé San Antonio. Jsem všem těm lidem ohromně vděčná,“ dodala podnikatelka. Dary na podporu Ukrajiny sbírá i dál a plánuje jimi přispět také humanitárním organizacím.

Čtěte také:

Zdroj: Aktuálně.

Předchozí článekPo čtyřech letech ustoupila v městských lesích Pardubic kůrovcová kalamita
Další článekLeonardo DiCaprio daroval Ukrajině 233 milionů korun

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno