Stádo 15 slonů, které loni opustilo z neznámých důvodů přírodní rezervaci na jihu Číny a od té doby urazilo vzdálenost 500 kilometrů, se v pondělí zastavilo k jednodennímu odpočinku nedaleko sedmimilionového města Kchun-ming. Kamery zachytily chobotnatce, jak spí na mýtině v lese. Dnes se sloni znovu vydali na cestu a podle odborníků se zdá, že by se mohli vracet domů, píše zpravodajský server BBC News. 

Osudy skupiny slonů sledují v poslední době média po celém světě a miliony lidí na sociálních sítích. V uplynulých dnech zbrzdily pohyb chobotnatců husté lijáky a bouřky. Jejich aktivitu monitoruje více než 400 lidí s automobily a drony. Podle deníku The Guardian mají s sebou přes dvě tuny potravy, s jejíž pomocí se snaží lákávat stádo pryč od obydlených oblastí.

Stádo se vydalo na svou dlouhou pouť před 15 měsíci z přírodní rezervace Si-šuang-pan-na nacházející se u hranic Číny s Barmou. Co je k cestě na sever přimělo, zatím není jasné. V listopadu sloni dorazili k městu Pchu-er v provincii Jün-nan, kde jedna ze samic porodila. Stádo zůstalo na místě pět měsíců, ale v polovině dubna pokračovalo v pochodu severním směrem a minulý týden se ocitlo před branami města Kchun-ming.

Po odpočinku v lese se sloni dnes obrátili a podle BBC zamířili na jihozápad, kde leží jejich domov. Jeden slon se od skupiny oddělil a je asi čtyři kilometry od zbytku stáda.

Expert na slony Čchen Ming-jung agentuře Nová Čína řekl, že se jedná o nejdelší migraci slonů zaznamenanou v Číně. Podle Čchena je možné, že stádo má „nezkušeného vůdce, který ho zavedl na špatnou cestu“. Agentura Nová Čína rovněž připomněla, že v lesních porostech je stále méně jedlých rostlin, což vytváří na zvířata tlak, aby se přesouvala do jiných oblastí.

Sloni při své cestě způsobili škody v zemědělství za 6,8 milionu jüanů (22,3 milionu Kč). Stádo mělo původně 16 členů. Dva sloni se ale vrátili domů, zatímco jedno mládě se během cesty narodilo.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekZvládla boj s rakovinou. Teď prošla pěšky celou Evropu, aby pomohla dalším nemocným
Další článekKvůli ochraně mořského života jsou lidé ochotni změnit svůj životní styl, tvrdí průzkum

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno