Příběh bulharského muže, který nebyl sobecký, a lidem ukazoval obrovský soucit a srdce, dojímá svět i po jeho smrti.

Dobri Dobrev, muž, který žil život žebráka. Zvolil si nesobecký, asketický způsob života. Za to si vysloužil přezdívku „Svatý z Bailova.“ Dobrev žebral několik let v ulicích Sofie, aby mohl peníze darovat na dobročinné účely. Dožil se úctyhodných 103 let. 

Dobri se narodil v roce 1914. V tom samém roce začala 1. světová válka, ve které přišel o život jeho otec. Vychovávala ho pouze matka. On sám sloužil ve 2. světové válce jako voják. Výbuch způsobil, že zbytek života byl téměř hluchý.

Zlom v jeho životě nastal v roce 2000. Když mu bylo 86 let, začal rozdávat všechny své věci potřebným. Když už neměl ani dům, jeho farnost v bulharském Bailove mu poskytla pokoj. Nosil opotřebované šaty a každý den chodil asi 25 kilometrů do Sofie.

 Foto: Wikimedia

Shrbený stařec s bílým rozcuchaným vlasem i vousem, oděný do starého černého kabátu, nastavoval věřícím plastový pohár před sofijskou katedrálou svatého Alexandra Něvského. Kdo se zastavil, aby jej podaroval několika mincemi, tomu políbil ruku.

Všechny peníze, které shromáždil v průběhu let – přes milion korun!, věnoval sirotkům a charitativním organizacím.

„Bůh mi dává chléb,“ říkával skromný muž. Měl postel, přesto spal nejraději na zemi. „Dobrá vůle je spravedlivá a pravdivá. Nesmíme lhát, krást a podvádět. Musíme se milovat navzájem, jako nás miluje Bůh“, řekl muž ve filmu „Mite“

Pro Bulhary, znechucené korupcí pronikající do všech úrovní společnosti, byl stařec Dobri jakousi útěchou.

Zatímco média přinášejí plno skandálních odhalení z luxusního života některých církevních hodnostářů, ztělesňoval děda Dobri takové morální zásady, jako je odříkání a štědrost. Lidé o něm stále mluví jako o svatém,“ vysvětluje socioložka ze sofijské univerzity Theodora Karamelská.

Zemřel před dvěmi lety, ale lidé na něj s radostí dodnes vzpomínají. Jeho vysoké morální hodnoty mají na životy ostatní stále velký vliv. V ulicích Sofie můžete vidět jeho obrázky a podobizny. O jeho životě je dokonce napsaná kniha.

Nejštědřejší člověk byl žebrák, stoletý dědeček. Pro děti to byl Anděl. Tichý Anděl.

Dear Bulgarians and people with good hearts all over the world,Let's make the first monument of good in Bulgaria. The…

Zveřejnil(a) Dobry Dobrev dne Pondělí 15. října 2018

Zdroj: Dobré noviny. Úvodní foto: Facebook/Dobry Dobrev

Předchozí článekUnikátní záběry z přírody. Kamera poprvé zachytila netradiční přátelství. Kojot s jezevcem si skutečně pomáhají.
Další článekBude mě mít někdo rád? Zeptal se autistický mladík. Odpověď šokovala rodinu a celý svět.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno