Významný krok proti diskriminaci. Tak hodnotí počínání vlády aktivisté. Nové reformy dekriminalizují odstoupení od víry, zakazují ženskou obřízku a ruší požadavek na cestovní povolení pro ženy. Podle aktivistů ženy a menšiny v zemi čelily diskriminaci během třicetileté vlády Umara al-Bašíra.

Ministr spravedlnosti Nasredín Abdal Bari minulý týden oznámil, že součástí nových reforem je i to, že odstoupení od víry už nebude protizákonné. To bylo totiž v zemi dlouhé roky trestáno smrtí a byly za něj stíhány i náboženské menšiny v zemi. Asi nejznámějším případem apostáze (odstoupení od víry) je případ Meriam Ibrahim. Ta byla vychovávaná křesťanskou matkou, ale odsouzena k trestu smrti byla za odstoupení od islámu, víry jejího otce. Ibrahim byla nakonec v roce 2018 po mezinárodním nátlaku osvobozena.

Reformy následují zrušení zákona o veřejném pořádku v roce 2019. Článek 152 tohoto zákona například zahrnoval trest bičování pro ženy, které nosily na veřejnosti kalhoty. 

Nové zákony jsou podle aktivistů významným krokem kupředu. Někteří ale jedním dechem dodávají, že na oslavy je ještě příliš brzy. „Problémem je implementace těchto zákonů. Myslím, že to bude výzva, a uvidíme, jestli tyto zákony skutečně přinesou vážnou změnu,“ řekla pro web The Guardian Ola Diab, redaktorka súdánského kulturního webu 500 slov.

 Podle ní se také zákony setkají s odporem ze strany společnosti. Dodala také, že zbývá ještě mnoho zákonů, které je podle ní nutné změnit na cestě ke spravedlivější společnosti.

Už v květnu Súdán odklepl zákon, který zakazuje ženskou obřízku. Trestá ji třemi lety vězení.

Už jste četli?

Zdroj: BBC, UNICEF, Rádio Wave.

Předchozí článekSystém, který zachrání životy. Novozélanďané vytvořili „předpověď“, která varuje před výbuchem sopky desítky hodin předem
Další článekLidé nevědí, jak uniknout pomlouvání. Podle psychologů stačí použít jen jedinou větu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno