Každý den vyráží dvaaosmdesátiletý Ziya Abay na malý ostrůvek na přehradě Keban na východě Turecka. Čeká ho těžký den na horkém slunci naplněný sázením a zaléváním. Dělá to už od roku 1995, kdy tragicky zemřela jeho manželka. Od té doby na její památku vysázel už více než 4000 stromů.

Původně se Abay nezamýšlel do své rodné provincie Tunceli, kde se přehrada Keban nachází, vrátit. S manželkou a čtyřmi dětmi se odstěhoval do Eskişehiru, kde vedl obchod se starožitnostmi. Jeho děti vystudovaly a on se s manželkou těšil na poklidné stáří.

Jenže manželka v roce 1995 tragicky zahynula při dopravní nehodě. Deset let Abay truchlil a snažil se najít smysl života. V roce 2005 se vrátil zpět do vesnice Pertek, kde vyrůstal. „Do Eskişehiru jsem se vydal, když mi bylo dvacet. Od té doby jsem žil tam a vracel se do Tunceli, jen když jsem se cítil osamělý,“ uvedl Abay.

Samota ho tížila čím dál víc a jen posedávat po kavárnách, jako to prý dělají jeho vrstevníci, také nechtěl. Nedaleko vesnice leží na přehradě Keban malý ostrůvek.

Foto: İsmail Şen / AA

Před 16 lety byl zpustlý a nerostlo na něm kromě trsů trávy vůbec nic. Abay na něm začal pěstovat ovocné stromy. „Na památku své ženy,“ vysvětlil starý muž. „Trávím tím čas, abych ulehčil svému žalu. Samotu je těžké snášet, ale co můžu dělat?“ dodal.

Nyní se ostrov zelená a nachází se na něm okolo 4000 stromů – většinou kaštany, třešně či meruňky. „Cítím tu štěstí a klid,“ přiznal dvaaosmdesátiletý muž, kterého těžká dřina beze zbytku naplňuje.

Občas přespává v kůlně na ostrově a přiznává, že kdyby si tam mohl postavit dům, svůj zelený ráj by už vůbec neopouštěl. „Jsem tu šťastný, cítím tu mír,“ uvedl muž, kterému místní přezdívají Robinson Ziya.

Yerli Robinson Crusoe: Keşfettiği Adayı Binlerce Ağaç Dikerek Cennete  Çeviren Ziya Dede
Foto: İsmail Şen / AA

I když je práce čím dál tím těžší a někdy musí chodit zalévat stromy postaru s kýbly plnými vody, je rád, že může být aktivní. „Ten ostrov mě udržel naživu a na oplátku udržím naživu tenhle ostrov,“ uzavřel Abay.

Čtěte také:

Zdroj: Novinky.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno