Možnost, která se naskytla Australanům poblíž Sydney, je opravdu vzácná. U pobřeží mohli pozorovat největšího žijícího tvora na zemi. A to je něco, co se děje opravdu velmi zřídka, za posledních sto let, v případě Austrálie, teprve potřetí.

Plejtváci obrovští jsou největšími savci, kteří obývají naši planetu a také těmi největšími žijícími tvory. Plejtvák obrovský dorůstá maximální délky asi 30,5 až 33,6 metru a váží až kolem 190 tun. Jen jeho jazyk váží cca čtyři tuny, tedy prakticky tolik jako dospělý slon.

I přes svou velikost však ani obyvatelé přímořských zemí tohoto tvora jen tak nespatří. Je to způsobeno tím, že plejtváci málokdy zavítají k pobřeží, většinou se drží v odlehlých částech oceánů.

Jako bych trefil jackpot, radoval se fotograf. Plejtváka spatřili pozorovatelé v Austrálii během srpna poblíž pláže Maroubra v Novém Jižním Walesu.

„Nedokážu popsat, co všechno se mi najednou honí hlavou, cítím se, jako bych vyhrál jackpot,“ komentoval na Instagramu svůj příspěvek jeden z fotografů, kterému se podařilo plejtváka poblíž australských břehů zachytit.

Ano, opravdu se jedná o mimořádně vzácný fotografický úlovek. I na moři je populace plejtváků rozptýlená a my máme jen velice omezená data o jejich migraci,“ potvrdil pro BBC Andrew Marshall ze Správy národních parků a divočiny v Novém Jižním Walesu. Dodal, že dosud je to teprve potřetí, za posledních sto let, co měli Australané příležitost plejtváka u svého pobřeží spatřit.

Předchozí článekPoslechněte si zvuky lesů z celého světa. Interaktivní mapa obsahuje nahrávky z Malajsie i Česka
Další článekPolicista ji poslal do vězení. Bývalá narkomanka ho po letech našla, aby se mu nečekaným způsobem odvděčila

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno