Pandemie koronaviru tvrdě zasáhla i cestovní ruch. Australská společnost zaměřená na potápění, Passion of Paradise, musela dočasně zavřít.

Instruktoři potápění však svůj volný čas využívají smysluplně. Vysazují korály u Velkého bariérového útesu, největší korálový útes světa. Útes ohrožuje rostoucí teplota mořské vody.

Instruktoři se zapojili do projektu Coral Nature, cílem je vysázet korály u jednoho z útesů bariéry. Dosud se jim povedlo umístit 1000 kusů pomocí techniky korálových úchytek. Do nich se dávají úlomky korálů, které se ulomily přirozenou cestou. Úlomky nejprve putují do jakési “školky“, když povyrostou, uchytí je na útes.

Foto: Repro foto/Green Matters

Do projektu se zapojilo dalších pět místních společností. Projekt řídí David Suggett z Technické univerzity v Sydney. Programu se dobrovolně zúčastní dva průvodci z Passion Paradice, mořský biolog Kirtsy Whitman a koordinátor environmentální udržitelnosti Russell Hosp.

Koordinátorka projektu Lorna Howlettová tvrdí, že je to poprvé, kdy pracovníci z cestovního ruchu spolupracují s výzkumníky v oblasti Velkého bariérového útesu. Důležité, že je to poprvé, kdy se používá speciální úchytka na korálový útes.

Foto: Repro foto/Green Matters

Největší korálový útes světa má asi 600 ostrovů a ostrůvků. Je domovem pro stovky ryb. Je to bohatý a složitý ekosystém. Od roku 1981 je pod ochranou UNESCO.

Čtěte také:

Předchozí článekOzonová díra nad Arktidou, která byla letos největší v historii, se zacelila.
Další článekVídeň bojuje s horkem ve městě. Buduje svůj první “chladící“ park.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno