Ukrajinský šéfkuchař Ievgen Klopotěnko se rozhodl, že na rozdíl od dalších mužů jeho věku nebude bojovat proti Rusům s puškou v ruce, ale s nožem. Před týdnem otevřel ve městě Lvov restauraci Inšni, což v ukrajinštině znamená Jiní. Kromě klasického menu nabízí i jídlo zdarma každému, kdo si o něj řekne.

Pochopil jsem, že to se zbraněmi moc neumím… ale vím, že s nožem jsem dobrý bojovník,“ řekl Klopotěnko, který je známý po celé Ukrajině. „Mým cílem a životním posláním je živit lidi,“ píše agentura Reuters. Vítěz ukrajinské verze soutěže MasterChef se před několika lety dostal na titulní stránky novin, když se zasadil o zařazení ukrajinského boršče, polévky z červené řepy a zelí, na seznam světového dědictví UNESCO, a to navzdory nelibosti ruské vlády. Provoz lvovské restaurace Klopotěnko financuje z vlastní kapsy, darů a také od platících zákazníků, kteří se stravují podle jídelního lístku.

Šéfkuchař tvrdí, že jídla zdarma využívají lidé, kteří uprchli ze svých domovů v jiných částech Ukrajiny a míří do Polska. Například Olena Severinová musela opustit dům ve východní Doněcké oblasti kvůli bombardování ruské armády. Do Jiných chodí každý den od svého příjezdu do Lvova. „Musela jsem se nechtěně přesídlit kvůli válce,“ řekla třiasedmdesátiletá žena s pláčem. „Děkuji všem, kteří se podíleli na záchraně našich životů.“

Čtěte také:

Předchozí článekNový berlínský projekt má přeměnit cesty hromadnou dopravou v koncerty klasické hudby
Další článekVědci upraví velrybí výkaly. Doufají, že by mohly zachránit planetu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno