Ekologická umělkyně Mariah Reading navštěvuje nejrůznější místa po celém světě, jako jsou například národní parky nebo pláže, a na pohozené odpadky maluje tamní krajinu. Podstatou jejího díla je přimět lidi k uklízení a recyklaci. Stejně tak ale vznáší otázku, do jaké míry jsou lidé a odpadky součástí okolního prostředí.

Její fascinaci krajinou podnítila malebná příroda v jejím rodném státě Maine. Dceru umělecky založených rodičů ovlivnili hlavně impresionističtí malíři. V posledním ročníku umělecké školy si ale začala uvědomovat, jaké množství materiálu určeného k tvorbě přijde vniveč, a začala se tak více zajímat o ekologicky zodpovědné přístupy.

„Rozhodla jsem se v rámci závěrečného projektu dát dohromady vyhozený odpad, použít některé staré materiály místo plátna a na ně namalovat krajinu,“ řekla serveru VICE.

Mariah Reading Lost Shoes Art
Foto: Instagram/ Mariah Reading 🐨🎨

Výtvarnice začala cestovat a sbírat odpadky po celém světě krátce po ukončení studií. Zásadní inspirací pro ni byl zájem o původní domorodou krajinu a konzervaci národních parků. Zatímco dřív si našla v okolí místa nějaké krátkodobé zaměstnání, dnes objíždí lokace v rámci uměleckých rezidencí. Během nich pořádá také workshopy pro místní, se kterými sbírá odpadky.

Pro umělkyni je plátnem téměř vše, co najde – od pohozených plechovek od piva přes hračky až po obuv, kterou považuje za doslovný pozůstatek, jakousi stopu, po lidech. Někdy maluje přímo na místě, jindy si předmět vezme do ateliéru a krajinu namaluje podle pořízené fotografie. „Když jdu na túru a najdu za dobrého počasí a v dobrém prostředí nějaký odpad, maluji na místě. To mi umožňuje vnímat barvy a pohyb toho místa,“ popisuje.

Reading už vycestovala například na Havajské ostrovy nebo na Antarktidu. Cestu na kontinent, který během její návštěvy zažil vůbec nejteplejší léto, vnímá jako jednu z nejinspirativnějších.

„Je jednoduché zapomenout na klimatickou změnu, když jste v relativně mírných podmínkách. Ale rychlost toho procesu si uvědomíte právě na severním nebo jižním pólu, když vidíte ubývající led a zvířata přicházející o domov. Je to pomíjivá krajina a malba mi umožňuje ji zachovat.“ Umělkyně zároveň věří v nezastupitelnou roli umění v boji s klimatickou změnou.

El Hub Capitan Mariah Reading
Foto: Instagram/ Mariah Reading 🐨🎨
Mariah Reading Recycled Flipper Art
Foto: Instagram/ Mariah Reading 🐨🎨
Mariah Reading Ocean Garbage Found Art
Foto: Instagram/ Mariah Reading 🐨🎨
Mariah Reading Shoe Sunset
Foto: Instagram/ Mariah Reading 🐨🎨
Mariah Reading License Plate Recycled Art
Foto: Instagram/ Mariah Reading 🐨🎨

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekBratři rozdělení covidem. Ola a Pontus se už rok scházejí na hranici Norska a Švédska
Další článekFrancouzští poslanci schválili balík opatření na ochranu klimatu

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno