Úspěšnou operaci za sebou mají lékaři z londýnské nemocnice King’s College Hospital. Pacientka, které odstraňovali nádor na mozku, při ní hrála na housle. Třiapadesátiletá hudebnice se zotavuje a už se těší, až bude znovu hrát se svým orchestrem.

Dagmar Turnerová, které nádor na mozku zjistili v roce 2013, hraje v symfonickém orchestru ostrova Wight (IWSO) v jižní Anglii. „Pomyšlení na to, že bych mohla ztratit schopnost hrát, bylo srdcervoucí, ale profesor Ashkan, který je sám hudebníkem, mi rozuměl,“ řekla Turnerová agentuře AP.

Lékaři z londýnské nemocnice proto nejprve podrobně zmapovali mozek Dagmar, aby přesně určili oblasti, které jsou aktivní při hře na housle, ale také při mluvení a pohybu.

Na sále Dagmar nejprve uspali, ale zhruba v polovině operace ji probudili a nechali ji hrát na housle. Lékaři se chtěli ujistit, že nepoškodili žádnou z klíčových oblastí mozku, které kontrolují Dagmařiny jemné pohyby rukou.

„Věděli jsme, jak jsou housle pro Dagmar důležité, takže bylo zásadní, abychom zachovali funkci v částech jejího mozku, které jí umožňují hrát,“ uvedl neurochirurg Keyoumars Ashkan. Podle něj se lékařům podařilo odstranit 90 procent nádoru a zároveň plně zachovat funkci levé ruky operované houslistky. Operace tak byla velmi úspěšná.

Dagmar Turnerová nemocnici opustila tři dny po operaci a nyní se těší, že si opět zahraje se svými kolegy.

Čtěte také:

Zdroj: Aktuálně.


Předchozí článekBojujeme i za tátu! Rodina Steva Irwina zachránila od začátku požárů v Austrálii už 90 000 tisíc zvířat.
Další článekPejskovi na invalidním vozíku nemohli pracovníci útulku najít nový domov. Ujal se ho pán, který mu dokonale rozumí.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno